Ceviz ağacı ve ceviz

Ceviz ağacı hikâyesi ve cevizin faydaları

CEVİZ AĞACI ALTINDA,NEDEN OTURULMAZ?

Ceviz ağacı altında oturmak hem aile büyüklerimizce tembih edilen,uyarıların bir sebebi olmalıydı.

Ceviz ağaçları ya da yaprakları sülfür gazı salgıladık ları için, ceviz ağacının altına oturulduğun da uyuşukluk ve sersemlik hıssedilir,duyulurdu.

Hatta,bazı bölgelerde, "Ceviz ağacının altında oturan erken ölür." şeklinde deyim,sözler bile vardı.

Sülfür gazı,havada var olan gazlardan daha yoğun olduğu için(ağaçın) dibine çöker.

Bu sebeple ceviz ağacı görenler,mevcutsa şayet siznde farkında olduğu gibi ağacın altı,kökleri etrafında yeşillik olmaz.

Ceviz'ın kendisi çok faydalıdır.Tatta,kolostrolu bile düşürürmüş.

Arada bir gölgesinde oturduğumuz ceviz ağacı,sülfür gazların,ozon tabakasını yenileme,(temizleme) ve onarma (onarma)özelliği de olduğu için bol bol çeviz ağacı yetiştirme faydalıydı.Bu ağaçları,bağ-bahçe başlarına,tenha yerlere dikil mek te vayda vardı.(Arada birde,Ayı'larda,nasiplenirdi!)

CEVİZİN FAYDALARINDAN BİR KAÇİ

Bir bardak suyun içine bir tam ceviz koyup bir gece bekleterek ceviz suyu elde etmeniz mümkün. Sindirim sistemi için büyük bir destekçidir.

Kabızlığı giderir.

Gazlari izale eder,şişkinlik gibi rahatsızlıkları da önler.Adet dönemi düzensiz olan ve sancılı geçen kadınların, bu dönemi daha rahat geçirmesini sağlar.

Emziren kadınlar ya da hamileler için de ceviz suyu önerilir.Hamilelik dönemin de fazla kilo alımına engeldir.

Buna ek olarak,emziren annelerdecevizsuyundaki vitaminler süt yoluyla bebeğe de geçer. Bu dönemde bebek için gerekli olan vitaminler doğal yolla alınmış olur.

İçeriğindeki vitaminler ile beyindeki fonksiyonları güçlendirir. Böylece ileride Alzheimer gibi beyin rahatsızlıklarına yakalanma riskini düşürür.

Ceviz suyu,kilo vermeye yardımcıdır. İçerdiği protein özleriyle vücudun yağ yakmasını hızlandırır ve böylece,özellikle istenmeyen bölgelerdeki yağ birikimine etki eder.

Metabolizmayı da hızlandırdığı için,kilo vermeye çalışanların her gün aç karnına bir bardakceviz suyu içmesi önerilir. Bazı diyet programlarında, ara öğünlerde tüketilebilecek bir içecektir.Tiroit değerlerini düzenler.

Eğer düşük ve yüksek tiroid sıkıntınız varsa,rahatlıkla ceviz suyu tüketebilirsiniz.

Cildin yumuşamasını,sıkılaşmasını ve daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Kolesterolü dengeler. Bu özelliği ile kalp ve damar hastalık ları için önemli bir yardımcıdır. İçeriğindeki folik asit,bitkisel Omega-3 ve magnezyum gibi vitaminlerle kalp krizi geçirme riskini de düşürür.

Tırnakların ve saçların güçlenmesi için bakım ürünü olarak da kullanılır.suyu, uyku problemi çekenler için de önemli bir içecektir. Sakinleştirici etkisi ile uyumadan önce içilen ceviz suyu, daha kaliteli bir uykuya dalmanıza yardımcı olur.

Yorgunluk,gerginlik, halsizlik gibi problemleri azaltır. Hayat kalitenizi yükseltir.

 * YA İHLAMUR AĞACI?

Çevre,havayı temizleyen ihlamur ağaçlarını ihmal etmeyiniz.

Münih'te şehir merkezleri,vasıtaların düzerga hı boyunca diki olan İhlamur ağaçlarını görmek mümkündü.

Amanha!..öylesine ceviz ağaçlarının altına takılmayın,hele yapayanlız olmayın!..

Sonra?.. Orasını siz düşünün!..

Yazar Hakkında

Yeliz Zeynep Diğer Makaleler