Berlinale'ye Filistin damgası

Berlinale'ye Filistin damgası

Berlin Film Festivali'ne (Berlinale) ödül töreninde yaşananlar

ISRAIL'IN ZULMÜNE TEPKİ YAĞIYORBerlinale’ye Filistin damgası

Uluslararası Berlin Film Festivali ödül töreninde sanatçılar, İsrail'in Gazze'deki katliamına tepki gösterdi.

Ödül alan "Başka Ülke Yok" filminin İsrailli yönetmeni Yuval Abraham, İşgal sona ermeli" dedi

Berlin Film Festivali'ne (Berlinale) ödül töreninde yaşananlar damga vurdu. İsrailli yasa dışı yerleşimcilerin işgal altındaki Filistin topraklarında uyguladığı şiddeti konu alan 'Başka Ülke Yok' (No Other Land) adlı film, "en iyi belgesel" ödülünü kazandı. Ödül töreni öncesi jüri üyeleri ile çok sayıda sanatçının "Ateşkes şimdi" yazısı taşıması, ardından yapılan konuşmalar büyük yankı uyandırdı.


KATLİAMDAN SÖZ ETTİ

Ödül alan belgesel filminin yardımcı yönetmeni Basel Adra, Almanya'ya İsrail ve Gazze'ye yönelik politikasını değiştirme çağrısında bulundu. Adra, "Ödülü kutluyorum ama benim için kutlama yapmak çok zor. Gazze'de on binlerce insan İsrail tarafından katlediliyor. Almanya'dan tek bir şey istiyorum, BM'nin çağrılarına saygı göstermeleri ve İsrail'e silah göndermeyi durdurmaları" şeklinde konuştu.
FESTİVAL SAYFASI HACKLENDİ

Filmin İsrailli yönetmeni Yuval Abraham ise "Hep beraber ateşkes, siyasi çözüm ve işgalin sona erdirilmesi için çağrıda bulunmamız gerekiyor" dedi. Bu sözler alkış aldı. Altın Ayı'ya uzanan Fransız yönetmen Mati Diop da, Filistin'in yanında olduğunu belirterek İsrail'in tutumunu kınadı. Öte yandan festivalin X hesabı hacklendi. Sayfaya, "Nehirden denize Özgür Filistin" yazıldı.

BILD'İN TAVRI WEGNER'İ ETKİLEDİ
KONUŞMALAR sırasında salonda bulunan Berlin Belediye Başkanı Kai Wegner (CDU) etkinliği sert dille eleştirdi ve "Dün Berlinale'de yaşananlar kabul edilemez. Berlin'de antisemitizme yer yoktur ve bu sanat dünyası için de geçerlidir" dedi. Bild'in konuşmaları alkışladığı eleştirisinde bulunduğu Wegner, X platformundan, yeni Berlinale yönetiminden bu tür olayların bir daha yaşanmasını engellemesini beklediğini de yazdı

Fatih Yılmaz/27.02.2024

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın