Yunanistan'da Atatürk'ün evine

Yunanistan'da Atatürk'ün evine

Yezitler buraya da el attı

Yunanistan'da Atatürk'ün evine saldırı düzenlendi

Yunanistan’da Atatürk evine saldırı teşebbüsü!

Yunanistan’da, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyin de başlattığı Barış Pınarı Hareka tı’na karşı çıkan bir grup,Türkiye’nin Selanik Başkonso losluğuna saldırdı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “PKK/PYD/YPG terör örgütü bünyesinde terörist faaliyetler yürüttükleri de bilinen Yunan anarşist gruplar tarafından bugün (17 Ekim) saat 11.00 sularında Selanik Başkonsolosluğumuz ikametkahin daki Atatürk Evi’ne yönelik bir eylem teşeb büsünde bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün evinin de bulunduğu konsolosluk yerleşkesinin bahçesine ziyaretçi kisvesi altında girdiği tahmin edilen yaklaşık 11 kişi “İsyancı Rojava ile dayanışma” yazılı dövizler açarak Türkiye karşıtı sloganlar attı.

Konsolosluk mensupları tarafından kontrol altına alınan göstericiler, Yunan polisinin gözetimi altında konsolosluk bahçesinden çıkarıldı.

Yunan Haber Ajansı ANA-MPA,eylemin ardından Konsolosluk alanını terk eden 11 göstericinin polis tarafından gözaltına alındığını duyurdu.

Öte yandan aralarında Mücadeleci İşçi Cephesinin (PAME) de bulunduğu bazı sol gruplar, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle başkent Atina’da Türkiye karşıtı gösteri düzenledi.

DIŞİŞLERİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Hami Aksoy, Selanik’teki Atatürk Evi'ne yönelik eylem teşebbüsü ile ilgili soru üzerine şunları kaydetti;

“PKK/PYD/YPG terör örgütü bünyesinde terörist faaliyetler yürüttükleri de bilinen Yunan anarşist gruplar tarafından bugün (17 Ekim) saat 11.00 sularında Selanik Başkonsolosluğumuz ikametkahındaki Atatürk Evi’ne yönelik bir eylem teşebbüsünde bulunulmuştur.

Eylemciler, Başkonsolosluğumuz görevlilerince Atatürk Evi'nin bahçesinde kontrol altına alınmış ve bilahare Türk Milleti için son derece yüksek manevi değeri olan Atatürk Evi'nin ve Başkonsolosluğumuz mensuplarının can ve mal güvenliğine zarar gelmesine fırsat kalmadan Yunan polisince gözaltında Başkonsolosluğumuz bahçesinden çıkarılmışlardır. Yunan makamlarından beklentilerimiz, bu ve benzer girişimleri kaynağında engellemeleri, misyonlarımızın ve personelinin korunmasına yönelik titiz tedbirler almaları, her hal ve karda, failleri yargı önüne çıkararak hak ettikleri şekilde cezalandırmalarının sağlanmasıdır.”,dedi.

(...)

Bu terörist grupların Atatürk Evi'ne zarar vermeye, Başkonsolosluk görevlilerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaya yönelik her eyleminin daha plan aşamasında engellenmesi gerektiğine işaret eden Çelik,şunları kaydetti;

"TERÖRİSTLERİN BAHÇEYE KADAR GİRMELERİ, YUNAN MAKAMLARI İÇİN BÜYÜK BİR GÜVENLİK ZAAFIDIR"
Kültür Bakanlığım döneminde restorasyonu sonrası Atatürk Evi'ni yeniden açma törenimizde de aşırı grupların çevrede eylemleri olmuştu. Tüm bunlar bu mekanın aşırı gruplar için öteden beri hedef olduğunu gösteriyor.

Bunu bilen Yunan makamlarının daha ciddi tedbir almaları gerekir. Yunan makamları Atatürk Evi ve Başkonsolos luğumuza dönük her eylemi daha plan aşamasında engellemelidir. Atatürk Evi'ne dönük hiçbir taciz kabul edilemez. Bugün yakalananların yargı önüne çıkması ve gereken cezayı alması beklentimizdir.",şeklinde açıklamalarda bulundu.

Selanik'te Mustafa Kemal Atatürk'ün evine saldırı. Basına yansıyan haberler.18.10.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın