Yılların duayen gazeteci,yazara vefa borcu

Yılların duayen gazeteci,yazara vefa borcu

Mehmd Şefki Eygi'de bâki âleme göçü,dularla uğurlandı

Mehmet Şevket Eygi'nin cenazesi Başkan Erdoğan'ın da katıldığı törenle toprağa verildi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını Mehmed Şevket Eygi'nin cenazesi Başkan Erdoğan'ın da katıldığı törenle toprağa verildikaybeden gazeteci-yazar MehmedŞevket Eygi'nin Merkezefendi Mezarlığı'ndaki defin işlemlerine katıldı,ruhuna yasin okudu.

Erdoğan, merhum Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın mezarını da ziyaret etti.

Tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybeden gazeteci-yazar Mehmed Şevket Eygi'nin cenazesi toprağa verildi.

 

MERKEZEFENDİ MEZARLIĞI'NA DEFNEDİLDİ

Mehmed Şevket Eygi'nin naaşı, Fatih Camisi'nde ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Merkezefendi Mezarlığı'na getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın,Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun, eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak,bazı milletvekilleri ve protokol üyeleri de defin törenine katıldı

Başkan Erdoğan,Necmettin Erbakan'ın kabrini ziyaret ederek dua okudu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan,defin işleminin ardından Eygi'nin kabri başında Yasin-i Şerif okudu,dua etti.

Katılımcılar, dualar eşliğinde Eygi'nin kabrine toprak attı.

ERBAKAN'IN KABRİNİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan,beraberindekilerle merhum Başbakanlardan Necmettin Erbakan'ın da kabrini ziyaret ederek dua okudu.

(Başkan Erdoğan'dan kısa yorum;

"ESTETİKTE ÇOK FARKLIYDI" ,AYNI DUYGULARI TAŞIYANLAR,AYNI MEKÂNLARI PAYLAŞIYORDU...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, namazın ardından yaptığı konuşmada, Eygi'yi ilk tanıdığı yerin Babıali'deki Bedir Yayınevi olduğunu belirterek, şunları söyledi ;

"Oradan tabii bugünlere. Kalemin yanında en önemli özelliklerinden bir tanesi de Mehmed Şevket Eygi Bey'in estetik anlayışıydı. Estetikte çok farklıydı ve Müslüman'ın estetiğine çok dikkat etmesini özel sohbetlerimizde de ifade ederdi. Hatta Büyükelçimiz ve şu anda yanımda,beraberimde olan yol arkadaşım İbrahim Kalın Bey'i son olarak yine kendisine gönderdiğimde, malum zengin bir kütüphanesi vardı ve kitaplarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki bizim kütüphaneye hibe etti.Tabloları vesaire hepsini."

MÜSLÜMANLAR CÖMERT OLURDU

Bunun da Eygi'nin cömertliğini göstermesi bakımından önemli olduğunu dile getiren Erdoğan, hem kendi eserlerini hem de kütüphanesindeki eserleri gençliğin ve milletin emrine amade kılmasından dolayı Eygi'ye şükran borçları olduğunu söyledi.)

Mezarlıktan çıkarken vatandaşlarla sohbet eden Erdoğan,bazı vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Vefanin Böylesi.

Ne demişti Şair;"Ölüm,perde ardından bir haber/Ölüm kötü olsaydı,ölürmüydü Peygamber."Necip Fazıl

BasınaYansıyanlardan. Yılların Gazeteci yazarın vefaatı.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın