Yılda bir defa her mahallede kurulan

Yılda bir defa her mahallede kurulan

Yıl da bir defa,her semt,mahalede uygulana adet,gerlenek..İm jahr einmal Flochmarkt

Yıl da bir defa,her semt,mahalede uygulana adet,uygulama;

FOLCHMARKT(Secont-Hand-Basar) BİT PAZARI

(Ein mal im Jahr)

Allahtan bugün aha vada açıktı. Daha önce hazırla nan,sokak,cadde ve ara bina içlerin deki yerler bir harı ta şeklşinde çızıl mış, işlenmiş renklı proşurler, müşteri lerin elinde. Duvarlardada renklı afişler.

İLK BAHAR HAVASIYLA BİR ŞENLİK HALİNDE...

Sokak,caddeler ve arka binaların önleri...Tezgahlar kurulmu, çocuk larda oynuyor... Kapılarda renk renk balonlar süslenmış,yazılarla,"bize de gelin,bakın!” şeklinde.

Aileler,çocuklar da kendi oyuncaklarını,kitaplarını satıyor. Aileler kurmuş oldukları tezgahın yanında,evde yaptıkları pasta,kurabiyelerde ikram ediyorlar. Birisi evin penceresini açmış,isteyenlere hemen pişi yapıp veriyor... Aileler,çocuk elbiselerini ütülemiş,bden numaralarını yazmış şekilde sergiliyor. Alandan çok satıcı var.

Bugün Cumaertesı ya,bazı yerlerde de her hafta olan Bit Pazarı vardı. Bazı uyanıklar bu mahalle pazarından ucuza alır,haftalık Bit Pazarında satardı

 NE YOK Kİ... (Fast alle giebt,was man brauht.)

Komşumuz Yunanlı( Aile,Gerog Katsividis ve tayfası(Vasili ve Elena /Hanımı Tina ve oğlu,Mikail yoktu),çadırları akşamdan kurmuş, birkaç eşayanın yanında, yemek, börek,baklava,gırıl yapıyor... “Hele dur bir resmini zi alayıma”,diyorum,gülerek bizi kırmıyor poz veriyorlar.

Börek,baklava,izgara...

BİZİM HACI KAPIYI TIKLIYOR...

Bizim hacı,derviş,Turhan da gelmiş,kapıyı tıklıyor... “..hava güzel bur da ne yapıyorsun?.” diyor. Onun da bir başka derdi var. ”Dergah'a ne diye gelmiyor sun?.. Her akşam İftar sofrası var”... “Günlük bir gazete alıp okumayanların sofrasında benim yokluğum eksik olsun” gibilerinden laflıyoruz.Hanım pitpazarıana gelmiştir,sende bizdemi zaman geçirecek” diyoruz....” Yook!, bizde çıkıp dolaşalım”,diyor çikiyoruz.

Elle yapılmış bir tabloya bakıyor,satan kadınla pazarlık yapıyoruz.Kadın satıcı; 40,Euro diyor,Turhan ,25 Euro ile kapı çıyor,genç kadın hayır olmaz,30 Eru olsun diyor... Pazarlığa bizde katılıyoruz,28 Euroya anlaşıyoruz. Kadına takılarak,” Hanımına 15 Euroya aldım diyecektir”.. “..ahso,himm!..”,gülüşüyoruz. Pastamızdan almazmısınız deyince,”ramadan,fasten-ramazan,örüçlüyüz” deyince, ”anladım.” diyerek oradan ayrılıyoruz.

Bir başka tezgahta,fotoğraf makinası,teelefon,teni oynan bilmem neleri alıyor bizimkisi.

Bizde,evdeki baskı,kopi cihazı bozulmuştu,canon mx 360 alıyoruz,kontrol ettik çalışıyor.Bir kaçtane daha vardı,büroyu tasviye ediyorlarmış.

ASLINDA BİZİM EVDEDE SATILACAK ÇOK EŞYA VARDIDA,BU ŞEKİL DE PAZARCILIK YAPAMIYORDUK. GÜZEL BİR ALICI SAYILIRDIK.

Eskiden beri kadife elbiseyı severdık bir de,kadife ceket alıyoruz.Aslında bizde de çok satılacaklar vardı ya...

Güzel bir örf adet... Evde,iş yerinde olan fazlalıkları satıyorsunuz,lazım olanı da uygun fiyata alıyorsunuz.

Herr Altin'a takilarak,"Wo Frau Kanca,so lange habe ich nicht gesen?" Frau Kanca ne relerde?..", cevap,"evde temizlik yapıyor" oluyor.Kanca soy adlı kasiyer bayan(kilo lu biri) ara da bir takılırdık.Hepside iyi insanlar,olmalı.

Bazı resimlerdenden,Türkiye'deki yakınlarımıza atıyoruz...“Biz de de var” diyerek cevap verenler olsada..demekki gelişme var.Velasılı,şakalı makalı bir günü de yâd etmiş olduk...

BU DA ARDA KALAN,BIRAKILANLARDAN BİR KACI,HER SOKAK,KÖŞEDE BÖYLE  MAZARALAR VARDI,BİR KAÇ GÜN SONRA BELEDİYE TEMİZLER,UMARIZ...

Bu arada da,Aldiye gidip aliş veriş yapıyoruz,C.ertesi 1500 den sonra pastala rda ucuzluk olur. Ancak,kalmamıştı. İkitane paskalya çöreği,sahura yemeklik vb.almış eve dönüş,mutfakya yemek içi çekerken bizde bu satırları sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Kasada bir kaç tanede Türk var.

TORNUMUZ YOKKİ ALALIM!..

Yaşlı bir kadın belliki torunlarının eşyalarını,kitap,oyun cak vb. satıyor,takiliyoruz,” maalesf tornmuz yokki alalamim”.. “Ha öylemi?..” tevesüm le biraz laflıyoruz... “Bol şans, alişverişler!..” diyerek vedalaşıyoruz.

Sonara,pit pazarı bitmiş,satıcılar bazı eşyalarını bırakmıışlar, esme tenli ellerinde çantalı erkek,kadınlar,geride kalan eşyalardan seçiyorlar.

Bizde bir kaç kitap almadan geri kalmadık...

Çok şey var da,gerçekten tertemiz kitap ve eşyalar...

Zengin bir ülke olunca,tek edilenlerde zengin sayılırdı.

Sene,yılda bir defa uygulanan mahalle bit pazarı...

Yunanlı komşu,Georg ve Tina'nın başka bir ziyafet masasından...

18.05.2109,Münih.*[email protected]

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın