TÜrkiye'ye yatırım saçmalık olurdu

TÜrkiye'ye yatırım saçmalık olurdu

Zirve'den Türkiye’ye yaptırım kararı çıkmadı

TÜEKİYE'YE YATIRIM,SAÇMALIK OLUR!

Eski milletvekili Jürgen Todenhöfer,Avrupa Birliği’nin (EG) Türkiye'ye yönelik yaptırım çabası içinde olmasını “saçmalık” olarak nitelendirdi.

AKIL SELİM BEYANAT

ALMANYA Başbakanı Merkel'in partisi CDU'dan ayrılarak "Team Todenhöfer" adlı bir parti kuran Todenhöfer, "Türkiye'ye sert öğretmenler gibi davranma biçimimizin adaletsiz olduğunu düşünüyorum" dedi.

Todenhöfer, en fazla yaptırımın, uluslararası hukuka aykırı savaşları sebebiyle ABD ve Avrupa ülkelerine uygulanması gerektiğini belirtti.
Fetullacı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimini hatırlatan Todenhöfer, "Türkiye'nin, askeri darbe girişiminden dolayı nasıl dramatik durumda bulunduğu göz ardı edildi. Aşırı sağcıların, Almanya'da bir askeri darbe yapmalarını ve başarının eşiğinde olduğunu bir düşünün. Burada Türkiye'nin tutumu hiç takdir edilmedi" dedi.

AKIL SELİM BEYANAT,YORUMLAR.

ÖTE YANDA,AVRUPA BİRLİĞİ(EG) TOPLANTISINDA YATIRIM ÇIKMADI

Zirve'den Türkiye'ye yaptırım kararı çıkmadı.

Brüksel’deki zirvede Yunanistan’ın ağır yaptırım talepleri kabul görmedi. Zirvenin sonuç bildirgesinde “Avrupa Birliği Türkiye ile diyaloğa fırsat tanımak istiyor” denildi.

Brüksel’deki zirvede Yunanistan’ın ağır yaptırım talepleri kabul görmedi. Zirvenin sonuç bildirgesinde “Avrupa Birliği Türkiye ile diyaloğa fırsat tanımak istiyor” denildi.

TÜRKİYE'YE YAPTIRIM KARARI ÇIKMADI
Brüksel'de yapılan AB Liderler Zirvesi devam ederken sonuç bildirisinin Türkiye ile ilgili bölümü üzerinde saatler süren müzakerelerin ardından uzlaşıya varıldığı açıklandı ve bildirinin ilgili kısmı paylaşıldı.

Bildiride,Türkiye’nin tek taraflı adımlara ve provokasyonlara devam ettiği, AB'ye karşı söylemini yükselttiği iddia edilerek,Oruç Reis gemisinin Antalya Limanına dönmesinin not edildiği, Türkiye ile Yunanistan arasında istikşafi görüşmelerin yeniden başlayabilmesi için gerginliğin düşürülmesinde AB tarafının ısrarcı olduğu ifade edildi.

Bildiride, AB’nin Türkiye ile karşılıklı çıkara ve iş birliğine dayalı ilişki geliştirilmesinde stratejik çıkarı bulunduğu tekrarlanarak, şunlar kaydedildi;

Türkiye'nin AB ve üyeleriyle gerçek bir ortaklığı desteklemek, farklılıkları diyalog ve uluslararası hukuka uygun şekilde çözmek için hazır olduğunu göstermesi halinde pozitif Türkiye-AB gündemi hala masadadır. Bu tür bir gündem ekonomi ve ticaret alanlarını, halklar arasında teması, yüksek düzeyli diyaloğu ve göç konusunda devamlı işbirliğini kapsayabilecektir. AB Konseyi, AB ile Türkiye arasındaki iletişim kanallarının açık tutulmasının önemini vurgulamaktadır.”

AB'nin Türkiye'deki Suriyelilere finansal yardım sağlamaya devam etmek için ve göç yönetimi konusunda hazır olacağı bildirildi.

AB, TÜRKİYE HAKKINDAKİ KISITLAYICI TEDBİR LİSTESİNE EK YAPACAK
Bildiride, 11 Kasım 2019'da Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki “yetkisiz olduğu ileri sürülen” arama faaliyetleri hakkında alınan kısıtlayıcı tedbir kararı temelinde, daha önce hazırlanan listeye ek yapılması için AB Konseyi'ne çağrı yapıldı.

Ayrıca, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Komisyonu’nun, Mart 2021'de yapılacak zirveye kadar Türkiye-AB siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin durumunun yanı sıra listeye ek yapılması kararının kapsamının genişletilmesini de içerecek şekilde nasıl yol alınacağına dair araçlar ve seçeneklerle ilgili rapor sunması istendi.

BM GÜVENLİK KONSEYİ

Bildiride aynı zamanda kapalı Maraş’ın bir kısmının açılması kınandı ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına saygı gösterilmesi gerektiği savunuldu.

AB'nin Kıbrıs sorununun BM çerçevesinde çözümüne yönelik müzakerelerin BM himayesinde yeniden hızla başlamasını desteklediği belirtilen bildiride, “aynısının Türkiye’den de beklendiği” ifade edildi.

AB Konseyi ayrıca AB Yüksek Temsilcisi Borrell'den, Doğu Akdeniz konulu çok taraflı konferans teklifini ileriye taşımasını istedi. Bildiride son olarak, “AB, Türkiye ve Doğu Akdeniz'deki durumla ilgili konularda ABD ile koordinasyon içinde olmayı amaçlayacaktır.” denildi.

HABER ,ALMAN MEDYASINDA DA,GENİŞ YER VERİLDİ.

Almanya,Brüksel.Berlin.11.12.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın