Trabzonlu

Trabzonlu

Başarılar tesadufî değildir

BENZİNCİLER KRALİÇEÇİ HANİFE.Benzinciler kraliçesi

Trabzonlu Hanife Sağlam, “Senden dönerci bile olmaz” diyen arkadaşlarına inat, bölgenin en büyük benzin istasyonlarından birinin sahibi oldu.

Şimdi iki istasyon daha açmak üzere.

Trabzonlu bir işçi ailesinin çocuğu olarak Karlsruhe şehrinde dünyaya gelen bir çocuk annesi Hanife Sağlam (38), Almanya'da her türlü zorluğa ve ayrımcılığa rağmen iş hayatında başarılı olan Türk kadın,işveren(Arbeitgeber/Unternehmer))  biri oldu.

Henüz 16 yaşında bir benzin istasyonunda gece vardiyasında satış elemanı olarak işe başlayan Sağlam, kısa süre içinde dikkati üzerine çekti ve yöneticiliğe yükseldi.

İŞİNİN PATRONU OLDU

Şirketin Köln'deki "Geleceğin Kahramanı" programına katılmaya layık görülen Hanife Sağlam, iki yıl buradaki akademide gördüğü eğitimden sonra 2018'de Limburgerhof'ta bir benzin istasyonu devraldı. Ve Hanife Sağlam, satış elemanı olarak başladığı işte yıllar sonra benzin istasyonu sahibi ve patron oldu. Limburgerhof halkı, koronavirüs krizi başladığında Hanife Sağlam'ın hayırsever yönüyle de tanıştı.

ONUÇ ELEMAN ÇALIŞIYOR
Sağlam ve personeli, kimsesi olmayan yaşlı insanların ihtiyaçlarını evlerine kadar götürdü. İş hayatında yaşadığı ayrımcılığa rağmen pes etmeyen Hanife Sağlam, bugün 13 kişiye iş imkânı sunuyor.

Sağlam, "Arkadaşlarım benimle "Senden iş insanı veya yönetici olmaz. Sen ancak diğer Türkler gibi dönerci veya kebap dükkânı açabilirsin" diyerek dalga geçti. Ama ben yılmadım, istasyonumu açtım" dedi.

BELEDİYE BAŞKANI; ŞEHRE KATKI YAPTIN TEŞEKKÜR EDERİM
Önümüzdeki yıl Ludwigshafen'da iki istasyon daha açmayı planladığını söyleyen Sağlam, "Türk kadınlarına tavsiyem, zorluklar karşısında pes etmesinler, çok çalışırlarsa başaramayacakları bir şey yok" dedi.

Limburgerhof Belediye Başkanı Andreas Poignee, şehrin ekonomisine yaptığı katkı nedeniyle Hanife'ye teşekkür etti. Limburgerhof'u tanıtan sosyal medyanın yöneticiliği de Hanife Sağlam'a verildi.

Fatih Yılmaz.27.04.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın