Österreich-Avusturya'da Hükümet krizi

Österreich-Avusturya'da Hükümet krizi

Güven yoklamasında kaybeden,Avusturya’da hükümet düştü

Avusturya millet meclisindeki oturumda güven oyu alamayan Başbakan Sebastian Kurz ve hükümetinin görevine son verilmesi kararlaştırıldı.

Meclis genel kurulunda yapılan özel oturumda, ana muhalefet Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) yanı sıra Liste Jetzt’in de karşı oylarıyla Başbakan ve geçici hükümet güven oyu alamadı. Ülkede eylül ayında erken seçime gidilmesi yönünde alınan kararın ardından Avusturya’yı seçime götürecek geçici hükümet ve Başbakan Kurz’un görevden azledilmesine karar verildi.

HÜKÜMET ORTAĞININ ŞAİBELİ GİRİŞİMLERİ SONUCU/Alman medyasın da da geniş yer aldı

Millî meclisin aldığı kararın ardından Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen’in ülkeyi seçime götürecek yeni bir başbakanı görevlendirmesi bekleniyor. Avusturya’da geçen hafta aşırı sağcı FPÖ eski Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Heinz Christian Strache’nin 2017’de İspanya’nın İbiza Adası’nda bir Rus yatırımcıyla yaklaşan genel seçimlerde partisine yardım yapılması durumunda bazı devlet ihalelerinin Rusya’ya verilmesi hususunda kolaylıklar yapacağı yönünde ifadelerin yer aldığı video kaydı basında yer almış, aşırı sağcı lider istifa etmek zorunda kalmıştı.

BAŞKAN KURZ,BATI'NIN EN GENÇ BAŞKANI SIFATINI TAŞIYORDU

AVUSTURYA(Österreiche)'DA  DÜNÜN GURBEÇİ TÜRKLERİ,BUGÜNÜN YERLİSİ OLMUŞTU. PEÇENEK TÜRK LERİ GİBİ. (Kuman)PEÇENEK KASABASI DA VARDI.ÖSTERREİCH_AVUSTURYA,TÜRKLER İÇİN ÖNEMLİ,TARİHÎ BİR AKIŞI,YERİ VARDI.

Bunu üzerine Başbakan Kurz, Avustralya Halk Partisi (ÖVP) ve FPÖ koalisyonun sona erdiğini, erken seçime gidileceğini açıklamıştı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, erken seçimlerin eylül ayında yapılması çağrısında bulunmuştu.

Haber,Alman Medyasında da büyük yankı buldu.

* * *

Avrupa Meclis Seçimleri Arefesinde,Avusturya'da Hükümet Krizi.27.05.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın