Maria Himmel Fährt-Meryem'in ...

Maria Himmel Fährt-Meryem'in ...

Yarın 14 Ağusos 219,bütün Hristiatan âlemi tatılde

HRİSTİYAN ÂLEMİ'NIN KUTSÎ GÜNÜ

 Hz.İsa peygamberin Annesi Meryem'ın göklere yükselişi.

 Hristiyan âlemi,Hz.İsa'yı hem(Gott/Tanrı/hem,Heiligegeist/Kutsî ruh,hemde,Sohn von Gottes/ Tanrının oğlu olarak,üç tesisle tanımlıyorlar.

(Hz. İsa'ya hamile Meryem(anamız),temsili resim)

İslâmi kaynaklar ise,Hz.İsa'yı peygamber olarak kabuel eder.

İzmir,Efes,Selçuk'te yatan Meryem anayı da,Hz.İsa'nın annesi olarak,görür.

Kuran'da bu,ayetlerle açıklık getirir.İsa,(bakire)Meryem(Maria)'dan doğmuştur.

(BÖYLE KUTSÎ MEKANLAR,YÂ ALMANYA,FRANSA vb.ÜLKEDE OLSAYDI, DİNİ MERASİMLER,HACI(Pilger)OLMA SEMİNERİ,TURLARI DÜZENLERDİ. TÜRKİYE BU KUTSÎ DEĞERLERİN REKLA MINI PEK YAPAMIYOR. ? yhy)

(Katolik hacılar İsa'nın annesi Meryem'in,Havari Yuhanna tarafından bu taş eve getirildiği ve cennete alınışına kadar (Katolik doktrinine göre Assumption, Ortodoks doktrinine göre Dormition) bu evde yaşadığına inanarak ziyaret etmektedirler.Meryem Ana Evi, Efes çevresinde yer alan Bülbüldağı'nda bulunan bir Katolik ve Müslüman mabet yeridir. Selçuk'a 7 km uzaklıktadır. Ev, 19. yüzyılda Katolik rahibesi olan Anne Catherine Emmerich (1774-1824)'in rapor edilmiş rüyalarını takiben keşfedilmiştir. Görümleri ölümünden sonra Clemens Brentano'nun kitabında toplanmıştır. Katolik Kilisesi evin gerçekten Meryem Ana'nın olup olmadığı hakkında bir yorum yapmamıştır, fakat ev keşfedildiğinden bugüne düzenli olarak hac ziyaretleri almaktadır. Anne Catherine Emmerich 3 Ekim 2004 tarihinde Papa II. İoannes Paulus tarafından kutsanmıştır.

Bu kutsal mekan çeşitli papaların ziyaretine ve Patriklik Kutsanmasına layık görülmüştür. İlk hac ziyareti 1896'da gelen Papa XIII. Leo tarafından yapılmıştır ve en son olarak 2006 yılında Papa XVI. Benedict tarafından ziyaret edilmiştir..

Meryem'in mezarının da Bülbüldağı'nda olduğu tahmi ediliyor.

Efes antik kentin üst kapısının yanından geçilerek çıkılan Meryem Ana ören yerinde, küçük bir Bizans kilisesi bulunmaktadır. Burada İsa'nın annesi Meryem'in yaşadığına ve öldüğüne inanılır. Hristiyanlar yanında Müslüma nlarca da kutsal sayılır ve ziyaret edilir, hastalara şifa aranır, adaklar adanır.)

Müslümanlar,her peygamberin adını çocuklarına (saygı,sevgiden dolayı)koydukları gibi,hem Meryem adını,hemde İsa'nın adını çocuklarına koyarlar-dı.

Meryem Ana'nın Selçuk'taki mezarını Katolik rahibelere nöbet tutar.

(Haus der Mutter Maria)

Almanya'da renkli kutlamalar,tiklayınız!...

Nerde ise hep Papa da burayı ziyarete gider,ayın yaprlardı.

Hatta,Roma İpparatorluğu zamanınsa,Kudüs'ten Meryem anaya sığınan Hz.İsa'nı n sahabelerin den birisi olan Barmahas(Barmahas İncili)ni,(40.sayfa olarak) burada yazmış,el altından,gemi seferi yapanlarla dağıtırmış.

Daha sonrada,Roma İparatorluğu,İznik Konsil toplantısında (532'de,yani,İsa'nın doğumun dan 532 yıl sonra),İmpratorluğun resmî dini olarak kabul eder.

Elbetteki dinî hikâyesi de uzundu. Müslümanların kutsî günleride, Hristiyanlık gibi peşpeşe oluşu,tesadufî değildi.

Elbetteki doğrusunu yaratan Allah bilirdi.

Bir vesile,Hristiyan âlemini vede tanıdıkların,bu kutsî günlerini kutlarız.

Frohliche Himmelfährt.     

 Hazırlıyan;.YeniyurtHaberYorum*[email protected]

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın