Her Yerde PUTİN var!

Rusya ve Türkiye arasında, Suriye dışında birçok alanda çıkar uyuşmazlığı var.

Her Taşın Altından Putin VAR!   

Rusya ve Türkiye arasında, SuriHer Taşın Altından Putin Çıkıyorye dışında birçok alanda çıkar uyuşmazlığı var.

Bu uyuşmazlıklar,ekonomi ve enerji alanında yapılan işbirlikleri neticesinde son yıllarda yüksek sesle dile getirilmese de,diplomatik çatışma alanları ciddi sıkıntı-lar- haline gelmiş durumda.

RUSYA,PUTİN,ZAMAN VE MEKÂNA GÖRE TAVİR KOYUYOR.

 KAFKASYA'DAKİ TÜRK DEVLETLERİ,KIRIMLI FİKİR ADAMI,İSMAİL GASBİRALİ,"İŞTE, DİLDE,FİKİRDE BİRLİK",DER. OLSALARDI,BUGÜN TABLO DAHADA BAŞKA OLURDU.

Rusya Federasyonu ile Türkiye,Kafkasya,Ortadoğu ve Karadeniz havzasında etkin bölgesel aktörlerdendir. İki ülke bütün bu alanlarda jeopolitik rakip konumundadır.

Yüzyıllardır süren bu rekabette Türkiye önce Rusya İmparatorluğu daha sonra Sovyetler Birliği döneminde ciddi bir gerileme devri yaşamıştı.

Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği-Türkiye ilişkileri küresel siyasi atmosferin sınırları içerisinde  hiçbir alanda kayda değer bir gelişme gösterememişti.

Soğuk Savaş’ın sonlanmasının ardından özellikle 2000'li yılların başından itibaren Sovyetler Birliği’nin ardılı Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde ciddi bir canlanma yaşanmıştır.

Ankara'dan, Moskova'yla ilgili temkinli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Fakat Soğuk Savaş döneminde Moskova liderliğindeki Sovyet ülkelerine karşı güvenlik işbirliği oluşturmak için kurulan NATO üyesi Türkiye ile Rusya arasında, Suriye dışında birçok alanda çıkar uyuşmazlığı var ve en son yaşanan Dağlık Karabağ meselesinde bu sroun artık ayyuka çıkmış durumda.

YERİNE GÖRE,RUSYA'NIN DİPLOMASİ KÖRLÜĞÜ..

Türk Silahlı Kuvvetleri-TSK'ya ait F-16'lar Rusya'ya ait bir savaş uçağını sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle,Kızıldağ'da düşürmüştü. 

Askeri kaynaklardan yapılan açıklamalara göre,Rus uçağı sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle önce uyarıldı geri dönüş olmayınca düşürüldü. Ve bu olayların akabininde ciddi sorunlar yaşarken hain FRTÖ(bir aracı,bunun ardında başka güçler vardı) darbe girişimi gerçekleşmişti.

Fitil burada ateşlenmişti.

 Kasım 2015'te yaşanan olay sonrası iki ülke arasındaki ticari ilişki de büyük oranda geriledi, vize serbestisi uygulaması askıya alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gayretleri sonrası ikili ilişkilerde tansiyon düşürülsede Rusya içten içe kin politikası gütmeye başladı.

Özellikle Suriye' de Esad rejimine destek çıkması lojistik imkanlar sağlaması paralı askerler göndermesi bölgede kaos sistemini ve Rusya'nın kartlarını devreye soktu.

Rusların,Suriye'nın kuzeybatısındaki Lazkiye şehrinde kurulan hava üssü var.

(İLK ASKERÎ ÜSSÜ,BABA HAFIZ ESAD ZAMANIDA  VERİLMİŞTİ)

Çok sayıda Antonov tipi büyük askeri kargo uçağı son günlerde Lazkiye'ye geldi.

Ayrıca,Rus donanmasının çıkarma gemileri de Tartus şehrinin limanına demirlemiş durumda. 

ÜLKE,Rusya'nın küçük bir deniz üssü haline gelmiş durumdaydı. Rusya'nın sıcak denizlere inme politikası adım adım gerçekleşti. 

SICAK DENİZLERE İNME,E- KATARİNA ZAMANINDAN BAŞLAR. E- KATARINA,ALMAN(Purusya) ASILLI,DELİ PETRO'NUN METRESİ İDİ.

BALTACİ MEHMED PAŞA İLE DE,ANLATILAN BİR VECİZE HİKÂYESI OLMALIYDI.

(Bak!..neler geldi hatırımıza )

Moskova bir yandan Suriye'ye insani yardım sağladığını ifade ediyor, ancak aynı zamanda uzun süredir devam eden Beşar Esad'a silah desteğin de bulunuyor. PKK/YPG ile flörtleşiyor küçük terör örgütütlerine bölgede koridor sağlaması ve sürekli bölgede tansiyonu yükseltmesi en dikkat çeken ayrıntıdır.

Ardından da güvenli bölgenin,YPG'nin kontrol ettiği Fırat'ın doğusunu da kapsaması gerektiği fikri gündeme getirildi. 

Ocak 2018'de Afrin operasyonu sonlanırken de, Afrin'in doğusunda YPG'nin yer aldığı Tel Rıfat bölgesine Rus askerleri konuşlandı ve Türk ordusunun bölgeye ilerlemesi engellendi.

 Fırat'ın doğusunda, Rasul'ayn ve Tel Abyad arasında Türkiye'nin YPG Terör Örgütü hedef alarak başlattığı Barış Pınarı Harekâtı da, Erdoğan ve Putin'in 6 buçuk saatlik görüşmesiyle diplomasi savaşı sahada ve masada aktif duruma geçti.

Libya'daki iç savaşta Ankara, başkent Trablus'ta Birleşmiş Milletler'in meşru kabul ettiği Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni UMH destekliyor.

Rusya ise,ülkenin doğusunda başlattığı operasyonlarla toprakların neredeyse 4'te 3'ünü kontrolü altına alan General Halife Hafter'e destek veriyor. Türkiye bölgeler de aktif ve başarılı operasyonlara kalkışınca, Rusya hemen devreye girip masayı içten içe dağıtmaya bakıyor.

En son olarak Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalarda,Azerbaycan Türk ordusu hedefinde ki alanları almaya başlayıp Türkiye ile başarılı operasyonlar gerçekleşince,hemen yine Rusya bir masa topladı ve küresel gücüyle ben ateşkes istiyorum çünkü çıkarlarım çatışıyor net bir ifade olabilir.

"ERMENİSTAN,İŞGAL ETTİĞİ AZERİ TOPRALARINDAN DERHAL ÇEKİLMELİ",DİYEMEDİ. "ÇATIŞMALAR ERMENİSTAN TOPRAKLARINDA OLMUYOR", KİLASIK BİR YORUMLA,ES GEÇMİŞTİ.

"ÇEKİLSİN!..",DESE,KENDİSİ DE,KIRIM,SOÇI VEDE İŞGAL ETTİKLERİ YERDEN ÇEKİLMELERİ İCAB EDERDİ.

Geçmiş döneme baktığımız da,Rusya'nın zaten Ermeniler'in yanında olduğu ve çıkarları doğrultusunda hareket ettiği tarih sahnesinde de yazmaktadır.

Rusya'nın çıkarları stratejileri ne zaman mesele oluşturmaya başlasa,hemen devreye girerek diplomasi hatası yapıyor.

Dağlık Karabağ'da ki tutum bunu göstermektedir.

RUSYA'DAKİ TOPLANTIDA,"DERHAL ADEŞ KEŞ",ÇIKMIŞ. "ÇATIŞMANIN BİTMESİ İÇİN,ERMENİSTAN,KARABAĞDAN DERHAL ÇEKİLMELİDİR",ŞEKLİNDE BEKLENTİMİZ VARDI.

BİZ HER NE KADAR ALMANYA'DA OLSAKTA,SÖZ KONUSU TÜRK DÜNYASI OLUNCA...

Savaş,en son çare olamlıydı."Savaş" değil,"Bariştan" yanayız.

Bilmem analatabildik mi?!. Münih,10.10.2020

Yazar Hakkında

Mehmet Ali Yeniyurt Diğer Makaleler