Almanya"da ev kiraları protesto edildi.

Siyasiler de bunun üzerine,yaldızlı beyaanatlara bulunmuşlardı.

Alman haberlerinde okuyoruz,Berlin'de yüksek kiralar protesto edilmişti.

Geçen hafta da Münih'te olmuştu.

Siyasiler de bunun üzerine,yaldızlı beyaanatlara bulunmuştular. Bu kadar yeni binalar inşaat edilmesin göre,yine de ev bulmakta zorluklar vardı.Bazı özel emlakçılar(Immobilien)evleri de keyfi uygulamalar yapıyordu. En beğenmediğin evin m2,30 Euroya kadar çıkıyordu.

BU Haberleri yazan gazete,dergiler de de,çeşitli yorumlar vardı.

Tamam, Avrupa Birliği(EG) adına Almanyaya ipini atanların yanı sıra da,savaş olan ülkelerden de Almanya 'ya gelenler de,nufüsü çoğal tmış, ev bulma talepleri de artmıştı..

YOLUMUZ DUŞTU, GWG(Gemeinnüzige Wohnungen) Ortaklaşa kullanılan evler,Türkçe termesi böyle de olsa,Toplu konut-Evler. Türkiye'deki TOKİ denilen gibi.

(Stellungnahme der GWG München: Wohnungsvergabe bei der GWG München Die GWG Städtische Wohnungsgesellschaft München mbH sieht sich aktuell Vorwürfen bei der Vergabe von Wohnungen ausgesetzt. Diese Vorwürfe basieren auf einem internen Bericht des Revisionsamtes der Landeshautstadt München zur Vergabepraxis bei der GWG München. Dieser Bericht wurde dem Rechnungsprüfungsausschuss der Landeshauptstadt München am Dienstag, 7. Juni 2016 im Rahmen einer nichtöffentlichen Sitzung vorgestellt. Zu einzelnen Punkten nimmt die GWG München wie folgt Stellung(...)

Zaten Almanya'da evlerin çoğu,sosyal eveler denilen ( Sozial Wohnungen) di.

BERLİN HÜKÜMETİ  KİRA FİYATLARINI FRENLEMEK İSTİYOR,ÖZEL EV,MÜLK SAHİPLERİ DE,YÜKSELSİN İSTİYOR.

GWG GİBİ,DEVLETİN KURUMLARINDAN BİRİ OLAN GEWOFAG DA VARDI. 

Biz de,evi değiştirelim,demiştik. Wohnungsamt'ta,acıl,ivedi puanı vermişti.

Buna istinade,Bayram'ı uğurladık,işleri de sözde siraya koymuştuk.GWG'nun kapısında,kocaman bir Mittelug-Bildiri yapıştırılmış.

Çok muracaat olduğundan,yeni muracaatları kabul etmiyoruz. Migration ve Asul,(azınlık ve göçmenler)kurumuna baş vurunz,muracaat ediniz,” şeklindeki yazı telefoto ile çekiyoruz.

Bugün öğleden sonra kapalıymış. Yaşlıca adamın biri baka yaklaşıyor."Bugün kapalı!.." şeklinde biz uyarıy or." Açıkta olsa,dilekleçeler kapul olmuyormuş,burada yazdığına göre,”,şeklinde cevap veriyoruz.

Adam tevesümle,çok bilenlerden gibi,"bunlar üç kağıtçı,moderin eşkiye,finazamla birlikte çalışıyorlar” şeklinde,bizi uyarıyor,çekip gidiyor." dankeschon” diyoruz..

 Binanin altında,EDAGE süper market,altinda Kaffee,Bekerei-unlu mamüller,yeri.

Ön tarafta da,iki Yugo,Hirvatli olmalı,hem bir içiyorlar,öteki bir küçük şimapsi dikliyor,iki sarhoş öylesine konuşuyorlar.

Bazı çocuklu aileler de,birlikte geziyorlar,tatıl ya..

Oradan çiki yor,yaya yürü yoruz. Yolda,çiçeklerin üstüne konan değişik renkteki Kelebekleri resimlemeye çalışıyoruz.Kelebekler de,arılar gibi,bal toplar gibiler.

IRAK'LI DA,EV,ODA,DAİRE ARAYANLARDAN...

(Bazıları da,sen" Türkiye'ye döneceğim diyordun,evi ne yapacak sın?."  Biz de,"tamam da,bir den kolay değil,geçiçi bir tek odalı ev arıyoruz." )

Oradan da çıkarak,Neue Perlah'ta SATUR'a uğruyor,bazı cihazlara göz atiyoruz. Kaveteryalar dolu,Mecdonas dolu,dondurmacılar,adeta sırada... “Merhaba abi!” sese geldiğği yöne bakıyoruz,Irak'lı. Gazete bayısın da çalışıyor, o da bir ev ariyor,"ev,oda bulursan ,bana haber ver,abi” diyor, olur,tamam” diyoruz...

BU KADAR YENİ İNŞAATLAR OLMASINA RAĞMEN...

Yeni oteller,yeni evler,yan tarafınada derin,”Araba Garajı “yapılıyor. Yaşlıca adama(Kapo-inşşat kalfası, olmalı) lar,ayak üstü laflıyoruz. "Bukadar binalar olunca,yer altını da değerlen dirmek güzel şey,masraflı olsada”diyor uz.”GWG yaptırıyor, ”Bayerische Staadt'ta para çok”,diyor. ..”.. doğru da,buna göre ev bulmak zor”. Zamanında,100,150.000 DM'a daire,bahçeli evler satılıyor du,almadık, hata yaptık,diyorum.Başını sallıyor,”doğru” diyor.

* AÇ DEĞİLİZDE,İNADINA BİR ŞEYLER ATIŞTIRALIM,DİYORUZ.

Böyle bir gün...

Gazete almış,bir Türk Kafeteryasına uğruyoruz. Aç değiliz ya,öylesine bir şeyler atıştıralım, diyoruz.Söylemesi, yazması ayıp olmasın ya,3 krapfen,bir vanılyalı pasta,kahve(tadı iyi değil) Türk Tamek,şeftalı suyu,... Bir Almanda,”ooo bunları hep yebeilecen mi?” der gibi takılıyor .” . Emekli maşımıza zam gel di ya,kendime ziyafet çekiyoruz” tevesümle. “ İstersen geliniz Size de ismarlayım!” ..,” danke schon.Sehr net!”,diyor;oda kendine göre bir şeyler alıyor, bir masaya oturuyor, bir kaç gazetelerden de alarak... Bizde,Alman gazetelere göz atmıştık,Tz., AbendZeitung, Münchener Merkur,Bild Zeitung.

Masamı,adet üzere siliyorum,..bu radan da,kalkıyoruz. Dükan Sahibi,” gidiyon mu?..” Dişarı geleyim,biraz laflayalım” diyor. Dışarda masa üstün de sigarası var ya,arada bir du manlıyor.” Başka zamana,görüşmek üzere!”, diyerek vedalaşıyoruz.

* * *

Niyetimiz,yarında,”Kiliseler Evleri”onların burosuna gitmeyi düşünüyoruz.

Almanya'da kismetimiz kapanmak üzere mi ne...

..İşler pek yolunda değildi de...

Selâm ve tevessüm ile.

Yazar Hakkında

M. Ali Yeniyurt Diğer Makaleler