Mahkeme'nın kararı

Mahkeme'nın kararı

PKK'yı met etti,cezayı yedi

Türk asıllı PKK tarftarı Alman vekile ceza yağdı

Almanya'da,PKK paçavralarıyla görünen bir fotoğrafını sosyal medyada paylaşan Sol Partili Cansu Özdemir, Dernekler Yasası'nı ihlal etmekten suçlu bulundu.

Türk asıllı PKK sevici Alman vekile ceza yağdı

Almanya'da Sol Partili Cansu Özdemir, yasaklı olan terör örgütü PKK paçavra larının göründüğü bir fotoğrafı Twitter'da paylaştığı gerekçesiyle yargılandığı davada suçlu bulundu.

HAMBURG MAHKEMESİ

Hamburg- Altona İdare Mahkemesi'nde görülen davada Dernekler Yasası'nı ihlal etmekten suçlu bulunan Özdemir'e 4 bin 500 euro para cezası verildi,ancak mahkeme para cezasını tecil etti.

Bu ceza parası bir derneğe bağış yapacak

Ayrıca Özdemir'in kamu yararına çalışan bir derneğe bin euro bağışta bulunmasına hükmedildi.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre; Cansu Özdemir mahkemenin kararına itiraz edeceğini açıkladı.

Özdemir, PKK flamalarının görüldüğü Alman haber ajansı DPA'ya ait bir fotoğrafı Kasım 2017'de Twitter hesabında, Almanca ve İngilizce, "PKK yasağı kaldırılsın! ForbiddenInGermany!" notuyla paylaşmıştı.

Özdemir savunmasında paylaşımın vatandaşları bilgilendirme amacı taşıdığı için yasak kapsamında bulunmadığını ileri sürmüş ancak mahkeme heyeti bu gerekçeyi geri çevirmişti.

Almanya PKK'yı 1993'te yasaklamişti

PKK, Avrupa Birliği (AB) terör örgütleri listesinde yer alıyor ve 1993 yılından bu yana Almanya'da yasaklı. Alman Dernekler Yasası, yasaklı örgütlerin sembol ve bayraklarının paylaşılmasını yasaklıyor.

"PKK'yı terör örgütü olarak görmüyorum"

Hakkında başlatılan hukuki süreç üzerine Twitter hesabından 9 Mart 2018 tarihinde bir açıklama yapan Özdemir, "PKK'yı bir terör örgütü olarak görmüyorum" ifadelerine yer veren Özdemir, "Sözlerimin arkasındayım! PKK bir terör örgütü değildir, bu nedenle paylaşımımın arkasındayım" demişti.

Oda onlardan olunca,bu açıklamasıda normaldır.Ancak,terör örgütünü met etmek,Alman yasalarına göre yasaktı.

Basına yansıyanlardan.29.10.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın