Le Monde gazetesi

Le Monde gazetesi

Fransa'da hem sağ hem de sol eğilimli gazete Le Monde

Le Monde,ağzındaki baklayı çıkardı!

ERDOĞAN'NIN ÇAĞRISIÜZERİNE,DÜNYA'NIN DÖRT BİR YANINDA FRANSA'YA ÖFKE YAĞDI.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransız ürünlerini boykot çağrısı Fransa’da geniş yankı uyandırdı.

Peygamber Efendimize saldıran, Charlie Hebdo!nun bu sefer Erdoğan'ı hedef alması Türkiye'nin tepkisini çekti.

MÜSLÜMAN ÜLKELERDEN TEPKİ

Fransa'da hem sağ hem de sol eğilimli gazeteler,Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yönelik sarfettiği “zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var” sözleri ve Fransız ürünlerini boykot çağrısını eleştiren yazılar yayımlandı.

Aynı gazeteler,nefretle zikredilen Charlie Hebdo dergisine de gösterilen tepkiyi de sütunlarına taşıdı.

LE MONDE GAZETESI

Bunlardan biri olan Fransız Le Monde gazetesi Fransız siyasetçilerin açıklamalarındaki dehşeti görmezden gelip “Erdoğan’ın tepkiden amacının dikkati ekonomiden başka yöne çevirmek olduğu”nu yazdı.

Marie Jego imzalı bir makalede, Fransa'nın Türkiye'ye ve İslam dünyasına karşı düşmanca tavrının sebebi de itiraf edildi.

Makalede “Türk Cumhurbaşkanı Fransız mevkidaşına olan saldırılarını artırınca pazar günü Fransız Büyükelçisi'nin Ankara’dan geri çağrılmasına sebep oldu. İmamların yerelde eğitimini dayatan Paris, Türkiye’nin din aracılığıyla etkisini yayma siyasetini sınırlandırıyor” denildi.
Böylece,Türkiye’nin bölgesinde artan nüfuzunu sınırlandırmak için Müslümanlara baskı kurduğu ifade edildi.

Aynı gazetede bugün yayınlanan bir başka makalede, Ayasofya’nın ibadete açılması aleştirildi.

Erdoğan “Mustafa Kemal’in mirasını reddetmeye kararlı olan Recep Tayyip Erdoğan, 1920-1930 yıllarında Batı yanlısı yönelime son vermek istiyor” denildi.

LOTİ,OSMALI DOSTU,HAYRANI İDİ.BU TALEPI TASVİP ETMİYORUZ.

Fransa Le Monde Gazetesinin yorumu.

ÖTE YANDA,BİR BAŞKA HAVADIS

Ayrıca,Alman medyasında,yine Erdoğan

Tepkiler çığ gibi büyüyor,Ahlaksız Hebdo!

Emmanuel Macronun son dönemlerde İslam dünyasını hedef almasından sonra Fransa’da artan İslam düşmanlığı giderek artıyor.

Fransız sözde mizah dergisi Charlie Hebdo, Hz. Muhammed’e (sallallâhu aleyhi ve sellem) hakaret içeren karikatürünün ardından yeni bir skandala daha imza attı.
Ahlaksız dergi şimdi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef aldı. Haddini aşarak, Erdoğan’a iğrenç bir kapakla saldıran dergiye tepkiler çığ gibi büyüdü
Paylaşımlarda, söz konusu kapak için alçaklık, aşağılık gibi ifadeler kullanıldı.

İşte o tepkilerden bazıları:
OKTAY: LANETLİYORUM

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay; Fikir özgürlüğü arkasına saklanarak kimseyi kandıramazsınız! İflah olmaz Fransız paçavrasının Cumhurbaşkanımızla ilgili ahlaksız yayınını lanetliyorum. Ahlak, vicdan sahibi uluslararası kamuoyunu bu rezilliğe karşı sesini yükseltmeye çağırıyorum.

KALIN; SALDIRI, MİZAH DEĞİLDİR

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; Hiçbir inanç, kutsal ve değere karşı saygısı olmayan Fransız dergisinin Cumhurbaşkanımızla ilgili yayınını şiddetle kınıyoruz. Bunlar sadece kendi müptezelliklerini ve ahlaksızlıklarını ortaya koyuyorlar. Kişi haklarına saldırı, mizah ve ifade özgürlüğü değildir. Ahlak ve edep yoksunu bu yayınların amacı, nefret ve husumet tohumları ekmektir.

 

GÜL; FAŞİSTLER
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: Avrupa’nın insanlık değerlerinden nasipsiz faşistleri, ifade özgürlüğü nedir bilmiyorsunuz. Geçmişten bugüne biriktirdiğiniz hukuksuz, ahlaksız utanç sayfalarınıza her gün bir yenisini ekliyorsunuz. Şunu bilin ve aklınızdan çıkarmayın: Recep T. Erdoğan asla yalnız yürümeyecek.

ÇAVUŞOĞLU; YOK OLACAKLAR
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: En galiz küfürleri mizah, alçakça provokasyonları siyasi mesaj, nefreti körüklemeyi ifade özgürlüğü sananlar tarihin çöplüğünde yok olacaklar. Hakaret acizlerin silahıdır! Cumhurbaşkanımız Ümmetin sesi, mazlumun nefesidir!

ÇELİK; İNANÇ DÜŞMANLIĞI
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Fransız dergisi nefret üretim merkezi haline gelmiştir. Cumhurbaşkanımızla ilgili ahlaksız yayınlarını şiddetle kınıyoruz. Bu yayın anlayışı fikir özgürlüğü değil inanç düşmanlığıdır. Bu zihniyet tiksinti verici bir noktaya ulaşmıştır.

ALTUN; FAŞİSTLER KAYBEDECEK
İletişim Başkanı Fahrettin Altun; Batı’nın faşist kanadı ve onların içimizdeki temsilcileri ahlaksızca Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Cumhurbaşkanımızı yolundan döndürebileceklerini sanıyorlar. Cumhurbaşkanımız küresel vicdanın sesi olmaya devam edecek. Türkiye güçlenecek, faşizm ve faşistler kaybedecek!

CHARLIE HEBDO'NUN KISA TARİHİ
Wikipedia'daki bilgilere göre haftalık yayınlanan Charlie Hebdo, 1969’da yayın hayatına başladı. 1982-1992 yılları arasında yayına ara veren dergi, çok sayıda provakatif çizimle ve kapakla yayınlandı. Derginin Türkiye’de ve İslam dünyasında anılması Hz. Muhammed karikatürleriyle oldu. Bu karikatürlerin ardından 7 Ocak 2015’te bir terör saldırısına uğrayan dergide çizerlerin de aralarında bulunduğu 12 kişi hayatını kaybetti. Saldırı ile ilgili 14 kişinin yargılanacağı dava öncesi Eylül ayında dergi, söz konusu çizimleri yeniden yayımlama kararı aldı. Bu karar da tartışma oluştururken Fransa’daki bazı kamu binalarına çizimlerin yansıtılması Türkiye’nin de sert tepkisini çekti.

...VEDE,AFRİKAYİ SÖMÜREN FRANSA,EN SON CEZAYIR GİBİ,KATLIYAMLARI DA UMUTULMAZ.

(...) Nicolas Sarkozy, Fransçois Hollande ve de  Macron… Sağcı-solcu olmaları fark etmiyor. Al birini vur ötekine!.. Bu cüce politikacılar, genlerine işlemiş sömürgecilik ve mandacılık zihniyetinin dürtüleriyle, bugünün dünyasında dünün vahşi ve barbar metotlarıyla yol almaya çalışıyor. Bunlar hâlâ Afrika’nın büyük bir kısmını kendi müstemlekesi olarak görüyor ve öyle muamele ediyor. Bağımsız devletlerin egemenlik haklarına zerre kadar saygı duymuyor. Onlara karşı hâlâ çok kibirli ve aşağılayıcı bir üslup kullanıyor. Elbette bu saygısız ve ahlaksız tavırları karşı tarafça tepkiyle karşılanıyor. Ebleh suratlı Macron şöyle küstahça bir beyanda bulunmuştu: “Afrika’da Fransa karşıtlığı bir tutum var. Mali, Moritanya, Burkina Faso, Nijerya ve Çad Başkanları bana gelecek ve bu konuya açıklık getirecek…” Şu terbiyesizliğe bakar mısınız? Sanki egemen devletlerin başkanları değil de, kendi sömürge valileriyle diyalog içinde. Bakınız bu cüce politikacıların kibirli ve şımarık tavrı Fransa'yı dibe vurduracak. Bir yere yazınız(yhy)

YeniyurtHaberYorum. [email protected] *28.10.2020

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın