İstanbul'un İkinci Fatih'i

İstanbul'un İkinci Fatih'i

Alman medyası,yeni yorumlar yaptı.

Alman basını; "Erdoğan,İstanbul'un ikinci Fatih'i"

Frankfurter Allgemeine,Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın,Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesindeki rolüne vurgu yaptı.

86 yıllık hasret,özlem sona eryor.

Ayasofya, Danıştay'ın kararı sonrası yeniden cami statüsüne kavuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millete Sesleniş konuşmasında, "Fatih Sultan Mehmet Han'ın vakfiyesinde belirttiği şekilde cami olarak hizmet vermeye başlayabilecektir. Bu kararın milletimize, ümmete ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

"ERDOĞAN, İSTANBUL'UN İKİNCİ FATİHİ"

Alman basını, Ayasofya'nın tekrar cAlman basını: Erdoğan, İstanbul'un ikinci Fatih'i #1amiye dönüştürülmesi kararını değerlendirdi. Frankfurter Allgemeine, İstanbul'da bulunan Ayasofya' nın yeniden cami yapılacağını aktardı.

Başlıkta, "Erdoğan, 'İstanbul'un ikinci Fatihi' mi?" ifadesine yer verildi.

Haberde, "Hiç şüphesiz, Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yönde adım atacak." denildi.

YENİDEN İBADETE AÇILDI.

"Erdoğan,İstanbul'un İkinci Fetihçisi."?

Haberde ayrıca, birçok Türk vatandaşının, Erdoğan'ın 15 Temmuz 2016'daki başarısız darbe girişiminin yıldönümünde Ayasofya'da ibadet etmesini beklediği aktarılAlman basını: Erdoğan, İstanbul'un ikinci Fatih'i #2dı.

Ayasofya ile ilgili turizm değerlendirmesi de yapılırken, tarihi yapının hangi kısmının namaza, hangi kısmının turistlere açık kalacağının önemli olduğu kaydedildi.

Alman medyasında Ayasofya haberleri,gelmeye devam ediyor. 11.12.07.2020

HALK,ŞİMDİDEN AYASOFYA ÖNÜNDE,SABH,AKŞAM NAMAZI KILDI

Erdoğan, Ayasofya kararının anlamlarını sıraladı VİDEO

ÖTE YANDA,BAZİ DEVLETLERDEN DE DESTEK VAR

Ayasofya kararına dünyadan destek  geldi.

Filistin Hamas Hareketi ve Eş-Şark Forumu Başkanı Hanfer, Ayasofya'nın ibadete açılması kararına destek verdi.

Filistin'de Hamas Hareketi, Ayasofya'nın ibadete açılmasına ilişkin alınan karardan övgüyle söz etti. Hamas'ın Yurtdışı Basın Ofisi Başkanı Rafet Murra, "Ayasofya'nın ibadete açılması, tüm Müslümanların gurur duyacağı bir adımdır" sözlerini kullandı.

Murra, Ayasofya'nın ibadete açılma kararı karşısında Arap dünyasından bazı resmi çevrelerde "ağlamaklı bir üzüntü hali" yaşandığına dikkat çekti.

Rafet Murra, şunları söyledi...(...)

DİĞER  MANŞETLERDE İSE...

Erdoğan ikinci Fatih

Ayasofyanın yeniden cami olması Batı’nın huzurunu kaçırırken, Erdoğan'ın dik duruşu için “İstanbul'un ikinci fatihi” manşetleri atıldı.

Fatih Sultan Mehmed Han’ın emaneti Ayasofya’nın 86 yıl sonra camiye çevrilmesi dünyada büyük yankı uyandırdı. ABD’den Rusya’ya, Yunanistan’dan Filistin’e kadar her yerde yankı bulan Ayasofya kararı dünya basınında da manşetlerde yer aldı.

Gazeteler ve TV'ler, haberi flaş olarak duyurdu. Alman basınıErdoğan, İstanbul’un ikinci Fatihi' mi? Hiç şüphesiz bu yönde adımlar atacak” diyerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihî adımdaki rolüne dikkat çekti.

İngiliz Guardian gazetesi, Erdoğan'ın Ayasofya'yı camiye çevirme kararının halkı çok memnun ettiğini yazdı. New York Times da kararın uluslararası “sansasyon” oluşturabileceğini belirtti.

KOMŞU YUNANİSTAN'A DA NE OLUYOR?!  BU KİLİSEYİ DOĞU ROMA İMPARATORU YAPTIRMIŞTI.

Ayasofya’nın aslına dönüştürülmesi Batı’nın huzurunu kaçırdı. Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis,tehditler savurarak, “Yunanistan, Türkiye’nin Ayasofya’yı camiye dönüştürme kararını olabilecek en sert şekilde kınamaktadır. Elbette ki, bu karar, sadece Türkiye’nin Yunanistan ile olan ilişkilerini değil, Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini de etkileyecektir” dedi.

Batıa'da Ayasofya yargaraları devam ediyor.

Yeniyurt Haber Yorum,Almanya,Münih.*[email protected]

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın