İnsanlık ölmemiş

İnsanlık ölmemiş

Öte yanda,Okullar açılıyor

Evsizlere(dahlos) otelini açtıEvsizlere otelini açtı

Otel sahibi Diyarbakırlı Murat Kaya,dondurucu soğukta sokakta kalanları görünce dayanamadı.

Otelini evsizlere açan Kaya’ya çevredeki Türklerden de destek yağdı

İSA DEVEÇEKENİSA Deceçeken

 

Almanya'da hâkim olan dondurucu soğuk en çok sokaklarda kalan evsizleri etkiliyor. Yaşadığı Giessen şehrinde dolaşırken sokakta evsizleri gören Diyarbakırlı Murat Kaya (45), "Onları görür görmez, 'yardım etmeliyim' dedim. Pandemi döneminde boş olan otelimi sokakta kalanlara ücretsiz olarak açtım. Yemek imkânı da sunmaya başladım. Onların mutluluğunu görmek paha biçilemez" dedi.

ÇEVREDEKİ TÜRKLER SEFERBER
EVSİZLERE yardım ettiğini duyan çevredeki Türklerin de seferber olduğunu anlatan Kaya, "Yemek konusunda çevredeki Türk bakkalları, restoranlar, mobilyacılar ve birçok işyeri sahibi destek vermeye başladı. Elimizden geldiği sürece biz yardımımızı sürdüreceğiz" diye konuştu. Belediye izni ile söz konusu faaliyeti başlattığını anlatan Kaya, Alman derneklerinden de destek geldiğini ifade etti.

22GARİBAN SOĞUKTAN ÖLDÜ
ALMANYA'DA

Bu kış, 22 evsiz soğuk hava nedeniyle yaşamını yitirdi. Geçen yıla kıyasla ölenlerin sayısı artarken, son 30 yılda soğuktan ölen evsiz sayısı 300'ü aştı. Evsizlere Yardım Çalışma Birliği'nin rakamlarına göre, Almanya'da yarım milyon evsiz bulunuyor. Bu kişilerin bazıları sıcak ortam bulamadığı için açık havada, parklarda, ev girişlerinde, brandaların altında, çadırlarda kalıyor.
SICAK ÇORBA İKRAMI
İNSANİ yardım kuruluşu Hasene Hollanda, Nico Adriaans Vakfı aracılığıyla soğuk kış şartlarında Rotterdam kentindeki evsiz ve ihtiyaç sahiplerine 3 gün sıcak çorba ikramında bulundu. Dernek, önümüzdeki hafta da cuma, cumartesi ve pazar günleri Eindhoven şehrinde evsiz ve ihtiyaç sahiplerine çorba dağıtacak.

Saksonya’da okullar açıldı

ÖTE YANDA,OKULLAR AÇILIYOR

Almanya'nın Saksonya Eyaleti'nde dün ilkokullarda ve kreşlerde eğitim yeniden başladı. Öğrenciler dersbaşı yaparken eyaletin uygulaması eleştiri konusu da oldu. Bir taraftan sıkı tedbirler uygulanırken, diğer taraftan okulların açılması uygun bulunmadı.

Eğitim Sendikası (GEW) Başkanı Marlis Tepe, eyaletler arasındaki farklı uygulamanın zararlı olduğunu belirtti.(Dresden)

BASINA YANSIYAN GÜZEL HAVADİSLER.
Derleyen,Metehan Sakaoğlu.16.02.2021

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın