Geleneksel Bayram Veda Toplantısı...

Geleneksel Bayram Veda Toplantısı...

Almanya'da yükselen ırkçılık,uyarıldı,telin edildi.

Başbakan Sieling'den, (tercit) ayrımcılığa tepki geldi

(Almanya'da sağ duyu sesleri,memnun edici.)

Sieling,“Avrupa ve Almanya’daki insanların hala kökenleri, dilleri, görünüşleri, cinsiyetleri, dünya görüşü ve dinleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmaları üzücü ve kabul edilemez“ dedi.

Bremen'de geleneksel Ramazan Bayramı resepsiyonu

(MEŞHUR,BREMEN MUZİKA CILARI,GELDİ HATIRIMIZA. yhy)

Bremen’in tarihi Belediye sarayında gerçekleşen geleneksel ramazan bayramı resepsiyonunda, siyaset, iş,dini cemaatler ve STK temsilcilerinden çok sayıda davetli yer aldı.

TARİHÎ BELEDİYE SARAYINDAKİ TOPLANDI,GÖZ GOLDURDU
Bremen Eyalet Başbakanı ve Belediye Başkanı Dr. Carsten Sieling’in ev sahipliğinde şehrin, tarihİ Belediye Sarayı'n da gerçekleşen geleneksel Ramazan Bayramı resepsiyonunda,Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Banu Malaman,Bremen Eyalet Meclis Başkanı Antje Grotheer, Maliye Bakanı Karoline Linnert ile birlikte, siyasi parti temsilcileri, İslam, Hristiyan ve Yahudi cemaatleri ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarından çok sayıda başkan ve temsilcilerin yer aldığı kutlama, Kuran'ı Kerim tilavetiyle başladı.(yersizdi,yhy)

Yapılan konuşmalarda,Bremen'de yaşanan İslamofobik saldırılar şiddetle kınanırken, her türlü olaylarda birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapıldı..

HER TÜRLÜ(tercit) AYRIMCILIĞA KARŞIYIM


Konuşmasına eyalet hükümeti adına tüm Müslümanları, özellikle de Bremen ve Bremerhaven illerinde yaşayan çocukların geçmiş bayramını kutlayarak başlayan,Dr.

Sieling,"Bremen’de bayram resepsiyonunu gelenek haline getirilmesinden de duyduğu memnuniyetini" ifade etti.

Son yıllarda artan yabancı düşmanlığını üzüntüyle karşıladıklarını belirten Sieling,“Avrupa ve Almanya’daki insanların hala kökenleri, dilleri, görünüşleri, cinsiyet leri, dünya görüşü ve dinleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kalmaları üzücü ve kabul edilemez“ dedi.

2.DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA(1949'da) YAPILAN YENİ ANAYASA(GRÜND GESETZ)'İN 70.YILI
70. yıldönümü kutlanan Alman Anayasasına değinen Dr. Sieling,"Demokrasimizde insan onuru ve birey özgürlü ğünün dokunulmazlığına büyük önem verilir. Liberal demokratik temel düzenimizin korunması yalnızca devlet organlarının değil aynı zamanda tüm vatandaşların da görevidir“ şeklinde, konuştu.

TOPLANTIYA,DİNÎ CEMAT TEMSİLCİLERİ DE KATILDI,MÜSEVİ,HRİSTİYAN VE DE...

Müslüman vatandaşlarımızın yanındayız.
Geçtiğimiz Mayıs ayı ve geçtiğimiz hafta sonu, Bremen’de iki İslamofobik saldırı gerçekleştiğini belirten Dr. Sieling, Müslüman gencin bir tramvayda bıçaklı saldırıya uğraması ardından Cumartesi günü de çok sayıda Kur’an’ın camide tahrip edilmesinin Kendilerinde şok tesiri yaptığını belirtirken. Bu korkunç saldırıları şiddetle kınıyorum“ derdi. Yaralı gence acil şifa dilerken, etkilenen cami topluluğun üyelerine derin üzüntülerini dile getiren Dr. Sieling, "Emin olun, güvenlik kuruluşlarımız iki olayı aydınlatmak için çok çalışıyorlar. Bremerhaven ve Bremen’de Müslümanlara yönelik nefret için yer yoktur ve İslamofobiye müsamaha göstermeyiz. Müslüman vatandaşlarımızın yanındayız.“ diye konuştu.

Sieling ayrıca, Müslüman cemaatlerine, güvenilir işbirlikleri ve olaylarda tahrike fırsat vermediklerinden dolayı teşekkür etti. Başkonsolos Banu Malaman, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Aşağı Saksonya ve Bremen Eyalet Birliği Başkanı Dr. Ali Ünlü, Bremen Hiristiyan ve Musevi cemaatlerinden temsilcilerin yaptıkları selamlama konuşmalarıyla devam eden etkinlikte genç müzisyenler Burak Başar, Tolga Baş ve Ehlim Albayrak’ın gitar, saz ve tulumlu müzik dinletileriyle bayram havası yaşandı. Programın ikinci bölümü ise tatlı ikramları eşliğinde karşılıklı sohbetlerle devam etti.

BasınaYansıyanlar. Gülsüm Tan-Hasan Akdoğan,Bremen.yhy*13.06.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın