Dayanışma vergisi kalkıyor

Dayanışma vergisi kalkıyor

2.dünya savaşinda ikiye bölünmüş Almanya'nın yeniden birleşmesi ile

2.dünya savaşında ikiye bölünen Almanya,yeniden birleşmesi ile gelen vergi;

DAYANIŞMA VERGİSİ KİSMEN KALKIYOR

 

Almanya’da 2021 yılından itibaren Dayanışma Vergisi sadece yüksek gelire sahip yüzde 10’luk kesime uygulanacak.

Eski adı DDR'in kalkınması için uygulanan vergi.

BERLİN – Almanya’da yaklaşık 30 yıldır uygulanan Dayanışma Vergisi’nden vergi mükelleflerinin yüzde 90’ının 2021’den sonra muaf tutulması, Federal Meclis’teki (Bundestag) oylamayla kabul edildi.

YEŞİLLER ve SOL PARTI"HAYIR" OYU KULLANDI

Yeşiller ve Sol Parti milletvekilleri hayır oyu kullandı Hükümet ortakları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekil lerinin oylarıyla kabul edilen düzenlemeye Yeşiller ve Sol Parti milletvekilleri hayır oyu kullandı. Düzenlemeye göre, Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden sonra 1991 yılında Doğu'nun(DDR) kalkınmasına katkı sağlamak amacıyla yürürlüğe giren Dayanışma Vergisi, 2021’den sonra sadece yüksek gelire sahip yüzde 10’luk kesime uygulanacak.

Gelirin yüzde 5,5’i Dayanışma Vergisi olarak tahsil ediliyordu Çalışanların ve kurumların gelirinin yüzde 5,5’i Dayanışma Vergisi olarak tahsil ediliyordu.

Almanya hükümeti hem ülkeye daha fazla yatırımcı çekmek hem de çalışanların yükünü azaltmak amacıyla söz konusu vergiyi kaldırmayı amaçlıyordu.

YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALANLARDAN DA KESİLECEKMİ?..BİLEMİYORUZ. 

Almanya haberleri.Basına yansıyanlar.18.11.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın