Boris 'ın zaferi

Boris 'ın zaferi

Dünya'nin gündeminde,İngiltere seçimleri

AB(EG)'den 31 Ocak’ta ayrılacağız

İngiltere Başbakanı Boris Johnson,memleket,ülkesinin, Avrupa Birliği’nden 31 Ocak'ta kesinlikle ayrılacağını söyledi.

SONUÇLAR KESİNLEŞİNCE

Seçim zaferinin kesinleşmesinin ardından partisinin üyelerine hitap eden Johnson, “Yoldaki engeli ezdik, düğümü çözdük” dedi.

“Yeni bir gün, yeni bir şafak.” ifadesini kullanan Johnson, “AB'den 31 Ocak’ta ayrılacağız. Aması, şartı yok” diye konuştu.

MUHAFAZAKER PARTI BAŞKANI BAYAN'A VE SEÇMEMLERE SESLENDİ.

Muhafazakar Partiye “ödünç” oy veren seçmenlere de seslenen Johnson, şunları kaydetti;
Oy pusulasında Muhafazakar Partiyi işaretlerken eliniz titremiş olabilir ve bir dahaki seçimde İşçi Partisine dönmeye niyetli olabilirsiniz. Eğer durum buysa, güveninizle beni mahcup ettiniz. Bunu çantada keklik olarak düşünmeyeceğim”,şeklinde yorum yaptı.

BORIS SEÇİM SANDIĞINA SADIK KÖPEĞİ İLE GİTTİ. GAZETE,MEDYAYA POZ VERDI.

İngiltere’de dün yapılan erken genel seçimde, Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti şu ana kadar parlamentodaki 650 sandalyeden 363’ünü kazandı.

PARTISINI TEK BAŞINA İKTİDARA TAŞIDI.

DAHA ÖNCEDE ÇOK TARTIŞILMIŞTI.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise 203 milletvekili çıkarabildi.

Ülkedeki 650 seçim bölgesinden 648'inde oy sayımı tamamlandı.

ÖTE YANDA İSKOÇLARDAN TEPKİ VAR

İskoç Başbakanı,Johnson'a bayrak açtı.

 "Bizi zorla Birleşik Krallık'ta tutamazsınız"

İskoçya Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi Lideri (SNP) Nicola Sturgeon, seçimlerden zaferle çıkan İngiltere Baş bakanı Boris Johnson'a ülkesini Birleşik Krallık'ta zorla tutamayacağı uyarısında bulundu.

 İskoçya Başbakanı ve İskoçya Ulusal Partisi Lideri (SNP) Nicola Sturgeon, seçimlerden zaferle çıkan İngiltere Başbakanı Boris Johnson'a ülkesini Birleşik Krallık'ta zorla tutamayacağı uyarısında bulundu.

SNP, 12 Aralık'ta yapılan erken seçimlerde İskoçya'yı parlamentoda temsil eden 59 sandalyeden 48'ini kazandı. Bu da Avrupa Birliği'nden ayrılmak istemeyen Sturgeon'un ikinci bir bağımsızlık referandumuna gitmesi konusunda elini güçlendirdi.

Öte yandan kendisi de seçimlerde gücünü artıran Johnson defaatle İskoçya'da ikinci bir referanduma izin vermeyeceğini açıkladı. Sturgeon ise 59 sandalyeden 48'ini kazanmalarının kendilerine böyle bir sorumluluk yüklediğini savunuyor.

BBC'ye konuşan Sturgeon "Birleşik Krallık devam edecekse bu karşılıklı rıza ile mümkün olacaktır. İskoçya'yı isteği dışında zorla krallıkta tutamazsınız," sözlerini kullandı.

İSKOÇYA 2014 REFERANDUMUNDA BAĞIMSIZLIĞI REDDETMİŞTİ

İskoçya'da halkın çoğunluğu 2014 yılında bağımsız bir devlet olmak yerine Birleşik Krallık içerisinde kalmaktan yana oy kullanmıştı.

Fakat 2016 yılında yapılan Brexit referandumunda da İngiltere ve Galler'in aksine Avrupa Birliği'nde kalma yönünde tercih kullandı.

O günden beri Sturgeon İskoçya'nın yeni bir bağımsızlık referandumu yapması gerektiğini çünkü halihazırda kendi isteği dışında Avrupa Birliği'nden çıkarıldığını savunuyor.

Sturgeon İskoçya halkının Birleşik Krallık'ın geri kalanından daha farklı bir gelecek istediğini ve İskoçların kendi geleceklerini belirleme hakkı talep ettiğini belirtiyor.

LONDRA HÜKÜMETİ: ÖNCELİĞİMİZ 31 OCAK'TA AB'DEN ÇIKMAK

İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin parlamentoda yeterli çoğunluğu sağlamasının ardından Devlet Bakanı Michael Gove Başbakan Boris Johnson ve hükümetinin birinci önceliğinin 31 Ocak'ta Avrupa Birliği'nden çıkmak ve 2020 sonuna kadar da AB ile yeni bir ticaret anlaşması imzalamak olduğunu belirtti.

Sky News'e konuşan Gove Brexit'in hayata geçirilmesi ve yeni ticaret anlaşmasının imzalanmasının yanı sıra iç politikada önceliklerinin genel sağlık sistemini güçlendirmek olacağını belirtti.

Kaynak: AA* ve Yeniyurt Haber Ajansı

*Basına yansıyanlar.Boris silip süpürdü.14/15.12.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın