Bayramdan sonra ilk cuma namazı

Bayramdan sonra ilk cuma namazı

Ramazan Bayramı'ndan sonra ilk Cuma Namazındayız...

Münih,Berg Am Laim.

Hoca'nın tilavetive hitabesi güzel. Hava sıcak,vampilator lar çalışıyor... Her ırktan cemaat yan yana...Namazı ede ediyoruz.

Basamaklarda, biri” Camiye yardim!.” diyor. Biz emekli adamız,diyerek uzatılan kutuya bir şeyler veriyoruz.

Ust kata çıkınca,namzdan sonra lokal da oturanlar,sohbet edenler.

Öte yanda birisi,”taze lahmacun var!“ ..kimisi alıyor, orada yiyor, bazıları da alıp çıkıyor.

(Resimde,İslam Kültür Merkezi'n de görevli Babacan(ortada) ve Pederi vede)

"Yoo ben,kokulu şey yemem!” deyinde,"öyle ise hurma al abi!Suudi Arapistan malı ise almam.”Yok abi Tunus...Tama öyleyse. Geçende de almıştık ya,hadı bakalım,bir tane daha alalım",diyerek alıyor,kutuyu açıp,orada başlıyoruz dağıtmaya.

Oradan ayrılıyor,durakta 6 genç zenci,onlarada hurma veriyoruz. Alman bakıyor,ona da kutuyu uzatıyoruz, Yugoslav,Hirvat'lı da ola bilir,onada uzatıyoruz,bereketl kutuyu..

Durakta kalabalık tranvayı bekliyor,karşıya bakıyoruz, geçende gözüme Baklavacı takılmıştı,gidi p bir kaç dilim naklava yayim,diyerek fikir değiştiriyoruz.

Dukkan önünde ayak üstü duran,Süleymancılar cemaatın dan tanıdık birleri,meğersem burdaki Camii(Mescit)'in kar şısına oturuyormuş,yanındak da babası.Alzheimer olmuş eli titriyor...

 IRAK,AFGANİSTAN,SÜRİYE  İŞGALİYETLERİ(USA-Fransa,Gros Briatanya-İngiltere vb.Ülkeler) YÜZÜNDEN EVİNİ,BARKINI TERK EDİP BURALARA SIĞINMIŞ İNSANLAR,AİLELER. AYAKTA KALMAK İÇİN İŞ YERLERİ AÇMIŞLAR-BELKİ DE ORTAKLAŞA...

Selâmlaşıyor,Baklavacının önüne oturuyoruz. Hahve sipariş veriyor, kavveyi yapan işleten Irak,Süleymani'denmış...

Bunlarla kısa sohbete daldık,baklava yeme işi başka güne kalmıştı.

Onlarada bir kaç hurma ikram ettik. Siz de bende çok eski den çektiğim resimler var,o zamanlar Türkiye gazetesı ve gurbbette Bayrak dergisine haber yapıyorduk,dedik.

Abi ne olu o resimlerden bana ver.” diyor,vede WhatsAp tel,nr.veriyor...

(Söz ettiğimiz resimlerden bir kaçını buraya alıyoruz.)

Hava Sıcak ya,Cuma,okullarda paydos etmiş. Çocuklar,sırtındakı çantalar kendilerinden ağır.Taşımakta zorluk çekiyorar,farkındayız. Buna hâlâ bir çözüm bulamadılar,arada bir gündeme gelsede.

DEDİK YA BAYERİN ZENGİL ÜLKE. NİCE BİNA,İŞ YERLERİ BOŞ, ESKİLERİDE YENİDEN ONARILIYOR,YOLA YAKIN OLANLAR, GÜRÜLTÜYÜ AZA İMDİRMEK İÇİN,ÖZEL EK PENCERELER, ÇERÇİVELER YAPILMIŞ.

Uluslar Arası Unversite... Yeni bir gelişme?.. diyerek içiriye giriyor,ne gibi programlar var diye bakıyoruz.

Özle bir üniversite olmalı. Paran kazanma,yeni iş sahası meselesi...

IKLIM DA İYİCENE ŞAŞIRTI.BİR SOĞUN,BİR KAVURUCU GÜNEŞLİ.

SIYASİLERDE IKLİM PROPEGANDASI YAPI YOR LAR SEÇİM KAMPANYALARINDA..

Trenvay geldı içi kalabalık olunca,binmedik,yaya olarak aralardan geçip geldik. E-Bahn-DBD- iskimatinden, cadde, sokaklar.. .

Bazı iş yerleri kapanmış,başka yerlere taşımış...

Hikâyeleri uzunya..

Tanidik Rizeli'nin Bakım servisi uğruyoruz,tabelası var, kapatmış-lardan. Araba satan yerler ve Tamırhane,Lastık servislerine uğruyoruz.

Eskiden Reifendinse İdris Ciner vardı.Erken rahmetlık oldu. Saidi Nursî(Nurcular),sayılırdı,onun eserlerinden “Küçük sözler” gibi kitaplarını ve dergilerini veriridi.Uğradığımızda,bir şey ikram etmeden bırakmazdı.

Arka yerin de de namaz kılma odası vardı. Şimdi bu yeri çocukları işletiyor...Buraya da uğradık,kimisi araba bakımı yapıyordu, kimisi de lastık bakımı... “ İdris Abiye rahmet ile selâm olsun” diyerek, oğluna ve oradakilerin bazılarınada,bereketli hurma mız dan ikram ettik.Oradan da yaya ayrıldık.

BAZEN BİRKAÇ GAZETE ALIRDIK. İMKANIMIZ OLSADA,HEPSİNDEN ALABİLSYDİK.

Bayiden bir gazete aldık oarada çalışan bir göçmene de,bir kaç hurma ikram ettik.Memnun oldu. Gazete,dergi almaya gelen Alman'a tevesümle bakınca onada,kutumuzu uzatıyoruz...

ÇOKTANDIR UĞRAMADIĞIMIZ,ELASYA,KAFFE BÄKEREI'A UĞRUYORUZ.

 

Selâm dan sonra,” abi çorba,yemek var hangisinden istersin?” aç değilim ama,gönlü olsun,iş yeri diyerek, yemek sıparış veriyoruz.

"İçride oturma,dışarıda otur daha rahat edrsin"deyinde, dişardaki masalar dan birin e çöküyoruz. Bir yandan yemek, bir yandan da gazetelere göz atıyoruz. O anı çekip WhatsAp” imiza yüklüyor, altında,” Namaz, niyaz yok. Para ver yeyim” yazmıştık.

Birleri habire para istiyor. “Ya arkadaş sende bizim kadar maaş alıyon,ne yapıyon bu paraları?” deyince yüz bin bahane. Geçenne ayda bi 50 Euro vermıştık,daha ki ay dada. Aldığını getirmiyor ki. İki kızı--damadı,bir oğlu,ayrı yaşadığını karısıda vardı,bize sıra gelmezdı de... Her ne ise...

EL ASYA,Enver Bey'den de ayrılıyoruz.. Eve doğru,Hataylı meşrubatçı dukkanındaki gencede bir kaç hurma, yanındaki da alıyor.

Mekanımıza girmeden önce,Würz Bar(Spıce up Your Life) dukkan sahıbaı bayan'a.. Kutumuzu uzatiyoruz.” Danke schon Ali.. Bayram schon fertig?..” Gersten war 3. tag der Bayram”..şeklinde cevaplı yoruz. Kutu bitmek üzere, diyerek ona da bir kaç hurma veriyoruz. Oda bize,safran ezmesi ikram ediyor. “Heute kinder nicht da?”.. “Nein,mit Vater” cevabi veriyor.

Boşalan kutuyu,kontenaya atıyor,ikindi namazından sonrada bu sayfaları aktarmaya çalışıyoruz.

Kahve,şurada burda öylesine oturmaktansa,bu satırları Sizlerle paylaşma,bizi daha mutlu ediyor.

Siz bilemeyiz.

* * *

Bayarma Namazından sonra ilk Cuma namazı./  Haber,Yorum Metehan  Y.Yurt. [email protected]

Münih,Ber Am Laim. Hicrî; 4 Şevval 1440/ 7 Haziran/Juni/Freitag/Cuma 2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın