Avrupa'lı Türkler

Avrupa'lı Türkler

Avrupa'lı Türklere mesaj

AVRUPALI TÜRKLER,ÖNCELİĞİMİZDİR

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NDAN AVRUPALI TÜRKLERE MESAJ...

 ÖNCELİK SİZSİNİZ!..

Başkonsoloslarımızın vatandaşlarımıza devle tin sıcaklığını her daim hissettirecek bir yakla şımla, sorunlara etkili çözümler üretmelerini bekliyoruz”.

 

“Avrupalı Türklerin taleplerinin süratle karşılanması öncelikli hedefimiz olmalı. Vatandaşa hizmetin mesaisi olmaz. Bu bizim görevimiz.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Almanya'nın Düsseldorf şehrinde,düzenlenen "Avrupa Başkonsoloslar Toplantısı'na" katıldı.

Türkiye’nin dış temsilciliklerinde görevli büyükelçilerle her yıl düzenlenen Büyükelçiler Konferansları kapsamında bir araya geldiklerini belirten Çavuşoğlu, başkonsoloslarla da dönem dönem bölgesel ölçekli toplantılar yaptıklarını kaydetti. Çavuşoğlu,Türkiye’nin 86 başkonsolosluğunun olduğunu belirterek 42 başkonsolosun yer aldığı Avrupa Başkonsoloslar Toplantısı’nda geniş katılımlı bir toplantı düzenlemekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik tüm gelişmelerin başkonsolosların çalışma alanına dahil olduğunu vurgula yan Çavuşoğlu, “Bugün Türk diplomasisini dünyada en ayrıcalıklı kılan unsurlardan biri vatandaşlarımıza sunduğumuz konsolosluk hizmetlerinin kalitesi, niteliği, hızı ve çeşitliliğidir” diye konuştu.

HIZLI ÇÖZÜMLER  BULUNUYOR
Başkonsoloslukların çözüm için, ilgili makamlarla hızla devreye girdiğini anlatan Çavuşoğlu, iş akışının daha hızlı olması için mevzuatın sadeleştirilmesi, ilgili kurum ve kuruluşlarla görüşülmesi ve yapay zeka başta olmak üzere modern ve dijital imkanların diplomasiye uyarlanması çalışmalarının da yürütüleceğini belirtti. Çavuşoğlu, yurt dışındaki vatandaşların sorunlarının çözülmesi için hükümetin birçok adım attığını belirterek, dövizli askerlik ödemelerinin yurt dışı misyonlarınca alınmaya başlanması, pasaport harçlarının yurt dışında yaşayan vatandaşlar için düşürülmesi, sanalpost sistemi ile işlemlerin yapılması, yurt dışında temsilciliklerde yapılan noter işlemlerinin Türkiye’de de görüntülenebilmesi, sekiz yabancı dilde adli sicil belgesi verilmesi, yabancı ülke makamlarının aldığı boşanma kararlarının aile kütüğüne işlenmesi gibi yurt dışında yaşayan vatandaşlar için devreye giren hizmetleri örnek verdi.

HİZMET ALANI GENİŞLİYOR
Bakan, yurt dışında yaşayan vatandaşların işlemlerini artık sadece kayıtlı oldukları konsoloslukta değil, herhangi bir konsoloslukta yapabildiğini hatırlatarak, randevu sisteminin güçlendirilmesinin yanı sıra başkonsolosluklara acil çözülmesi gereken sorunlarla gelen vatandaşlara da yardımcı olunacağını belirtti.

Çavuşoğlu,günün her saati hizmette olan Dışişleri Bakanlığı Çağrı Merkezi’nin bugüne kadar 6 milyondan fazla çağrıya cevap verdiğini de vurguladı. Yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye’deki seçimler için oy kullanımının kolaylaşması için yenilikler getirildiğinin altını çizen Çavuşoğlu, bunun yanı sıra vatandaşların ana dillerini ve kültürlerini unutmadan bulundukları toplumların sosyal ve siyasal hayatına uyumlu olmaları konusuna da önem verdiklerini belirtti.

"DİL VE DİN" VURGUSU  YAPILDI...
Vatandaşların siyasette, ticarette,sporda, sağlıkta ve her alanda başarı hikâyelerinin çoğaltılması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu,başkonsoloslara “Buradaki Türk toplumunun güçlenmesi için gereken çalışmaları yapmanız sizlerden beklentimizdir” dedi. Son dönemde özellikle Batı Avrupa’da Türk toplumuna dair dışlayıcı tutumların çoğaldığını, ayrımcı ve ırkçı politikaların sistematik ve görünür şekilde devlet kademelerine sirayet ettiğini ifade eden Çavuşoğlu, dil ve din unsurunun Türk toplumunun geleceği için çok kritik iki alan olduğunu söyledi. Yurt dışında görevlendirilen 1361 öğretmeninin 660’ının Avrupa ülkelerinde görev yaptığını ve yurt dışındaki vatandaşlar içinde Türkçe eğitimi alabilecek seviyede 18 yaş altında1,5 milyonun üzerinde gencin olduğunu belirten Çavuşoğlu, anadil derslerinin yaygınlaşması ve okullardaki başarının artması için eğitim ataşelikleri, veli dernekleri ve STK’lar ile çalışmaların devam etmesi gerektiğini" vurguladı.

IRKÇILIĞA KARŞI ALARM VERILMELI
Son yıllarda,özellikle Batı Avrupa’da Türklere yönelik ırkçı saldırılarda artış gözlemlendiğini kaydeden Çavuşoğlu, başkonsoloslukların yabancı düşmanlığına maruz kalan vatandaşlara her türlü desteği vermesinin büyük önem taşıdığını vurguladı.SETA tarafından yayınlanan Avrupa’da İslamofobi raporuna göre geçen yıl Fransa’da 676, Avusturya’da 540, Almanya’da 678 İslamofobik vaka kaydedildiğini hatırlatan Çavuşoğlu, camilere yapılan ihbar ve saldırıların, evlere bırakılan tehdit mektuplarının peşinin asla bırakılmayacağını söyledi. Yurt dışındaki vatandaşların karşılaştığı sorunların hukuk danışmanları aracılığıyla da takip edildiğinin altını çizen Çavuşoğlu, başkonsolosların sadece vatandaşlarla değil, yerel yönetimlerle de temasta kalmalarının önemli olduğunu kaydetti.

"YENİ NESLİ KAYBETMİYELİM",UYARISI...

BAŞ KONSOLOSLUKLAIMIZIN MESÜLİYET,SORUMLULUKLARI VARDIR.
"Yurt dışında yaşayan vatandaşların çocuklarının velayeti konusunun artık daha büyük bir ciddiyetle ele alınması gerektiğini" söyleyen,Çavuşoğlu, Türk vatandaşların koruyucu aile olması konusunda bilgilendirilmesi gerektiğinin de altını çizdi. Çavuşoğlu ayrıca, yurt dışındaki Türk ailelerin artan boşanma oranları, vatandaşların sınır kapılarında yaşadığı sıkıntılar gibi konulara da odaklanmak gerektiğini vurguladı. Başkonsoloslukların ana işlevinin vatandaşların hak ve çıkarlarının korunması olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Başkonsoloslarımızın vatandaş larımıza devletin sıcaklığını her daim hissettirecek müşfik bir yaklaşımla, onların istek ve sorunlarını ele almalarını ve bu sorunlara etkili ve kalıcı çözümler üretmelerini bekliyoruz. Vatandaş taleplerinin süratle karşılanması öncelikli hedefiniz olsun lütfen. Vatandaşa hizmetin mesaisi olmaz. Hepimiz devletimize ve milletimize hizmet etmek için bu görevleri üstlendik. İhtiyaç hasıl olduğu takdirde, gece yarısı, hafta sonu veya tatil demeden hızlı bir şekilde vatandaş işlemlerini gerçekleştirin”şeklinde, konuştu.

Basına yansıyan haberler. Çavuşoğlu Konsolosluklarla toplantı yaptı.3.10.2019

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın