Aşırı Sağcı Hakim

Aşırı Sağcı Hakim

Öte Yanda Alman Polisi...

AŞIRI(ırkçı) SAĞCI HÂKİM KRİZİAşırı sağcı hakim krizi

Irkçı Almanya için Alternatif Partisi'nin eski milletvekili Jens Maier, milletvekilliğinden önce yaptığı hakimliğe geri dönme kararı aldı.

Aşırı sağcı Maier’in bu isteği, krize yol açtı.

Almanya'da Eylül 2021'de yapılan genel seçimde bir daha milletvekili seçilemeyen aşırı sağcı hakim, bunun üzerine Saksonya Adalet Bakanlığı'na bir dilekçe yazarak, yeniden hakimlik yapacağını bildirdi. Neo- Nazi olarak görülebilecek bir kişinin yeniden hakimliğe dönmek istemesi Almanya'da büyük tartışmalara yol açtı. Saksonya Anayasayı Koruma Dairesi Teşkilatı, Maier'i "aşırı sağcı" olarak tanımlıyor.
İKİNCİYE SEÇİLEMEDİ
2013'ten beri AfD üyesi olan Hakim Maier, Neo- Naziler'in partisi olarak bilinen NPD'yi doğrudan övdüğü için, kendi partisi tarafından bile eleştirilmişti. Maier aynı zamanda 2011'de Norveç'te gerçekleştirdiği terör saldırısında 77 kişiyi katleden ırkçı ve İslam düşmanı terörist Anders Behring Breivik'i anlayabildiğini söylemişti. Maier, eyalet listesinin 2. sırasında olmasına rağmen seçilememişti.
ENGELLEMEK ZOR
MAIER'İN hakimliğini engellemek konusunda çaba göstermemekle suçlanan Saksonya Adalet Bakanlığı, hukuki olarak bir şey yapılamayacağını savunuyor. 2017 ile 2021 yılları arasında AfD adına milletvekilliği yapan Maier, vekilliği döneminde sürekli aşırı sağcı söylemlerle dikkat çekip büyük tepki görmüştü. Bir bilirkişi raporuna göre Maier'in hukuki olarak hakimliğe geri dönmesini engellemek mümkün değil.
GÖREVE BAŞLAYACAK
ÜNLÜ hukukçu Andreas Fischer Lescano uzun süre Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) tarafından yönetilen Adalet Bakanlığı'nın Maier'i koruduğunu dile getirdi. Maier'in hakimliğe geri dönmesinin bir tabunun yıkılması olacağına dikkat çeken uzmanlar, hakimin büyük ihtimalle göreve başlayacağından hareket ediyor. Maier milletvekili olmadan önce Dresden Eyalet Mahkemesi'nde hakimlik yapıyordu.
DAVA BİR İLK OLUR
HAKİMLER Birliği, Maier aleyhine daha önce Almanya'da hiç açılmayan bir "hakimlik davası" açılabileceğini bildirdi. Bunun için mecliste üçte ikilik bir çoğunluğa ihtiyaç duyuluyor. Çoğunluk olsa da, son kararı Anayasa Mahkemesi verecek. Yeşiller Saksonya Gençlik Teşkilatı Sözcüsü Ella Hanewald, "Soykırımı küçümseyen bir Nazi hakimliğe dönmek istiyor. Bunu engellemeliyiz" dedi.

İsmail Erel.08.02.2022

ÖTE YANDAPolise karşı nefret arttı

POLİSE KARŞI NEFRET ARTTI

Almanya'da son dönemde polislere olan hakaret ve nefret söylemi artış gösterdi. Kusel şehrinde iki polisin öldürülmesinden sonra sosyal medya sitelerindeki yorumlar, nefretin geldiği boyutu gözler önüne serdi. 55 yaşındaki bir adam yorumunda, başka polislerin de tarla yolunda tuzağa düşürülüp öldürülmesi çağrısı yaptı. Siyasiler, paylaşımı iğrenç olarak değerlendirdi. 

Mustafa Akbaba/Alcan Yeniyurt./08.02.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın