Altın adam Türkiye'de

Altın adam Türkiye'de

Türk tarihi akışı içinde yer alan izler

Altın Elbiseli Adam zırhı Türkiye'de sergileniyor

Kazakistan'da yol inşaatı çalışmaları sırasında bulunan ,Altın Elbiseli Adam zırhı, AAltın Elbiseli Adam zırhı Türkiyedenadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenmeye başlandı.

SAKA DEVLETİ'NE DE AİT OLABİLİR.

BUNUN BİR BENZERİDE,BERLİN MÜZESİNDE SERGİLENMEKTEDİR.

...BİR ARA,MÜNİH,GASSTEIG'DE DE SERGİLEN MİŞTİ.

Kazakistan'da inşaat çalışmaları sırasında bulunan, üzerindeki 3 binden fazla el işlemesi altın plaka nedeniyle bir hakana ya da oğlu tegine ait olduğu düşünülen Altın Elbiseli Adam zırhı Türkiye'ye getirildi.

ZİHIR,TÜRK KÜLTÜR VE MEDENİYETİNİN TARİH İÇİNDEKİ İZLERİNDEN BİRİ...

Zırh, Türk kültürünün ve medeniyetinin tarih içindeki derinli ği ni ortaya koyan önemli argümanlar arasında yer alıyor.

Altın Elbiseli Adam olarak anılan zırhta leopar, pars, kartal koç, geyik, dağ keçisi, at ve kuş motifleri işlenmiş 3 bini aşkın altın üçgen plaka bulunuyor.

ALTIN İŞLEMELERİ İLE GÖZ DOLDURUYOR

Sağdan sola doğru kapanan V yakalı kısa kaftan,dar süvari pantolonu, diz altında kalan kısa yumuşak çizmeden oluşan zırh, kalpağıyla dikkat çekiyor.

Altın iplikle dikilmiş kaftan ve kalpağın yanı sıra zırhta, silah olarak 150 farklı büyüklükte altın plaka işlenmiş kakmalı uzun demir kılıç, yarısı deri yarısı ahşap hançer, altın işlemeli kamçı bulunuyor. Altın Elbiseli Adam'ın mühür olarak da kullandığı bir yüzüğü var.

İKİ BİN- UÇ BİN ÖNCEŞİNE DAYANIYOR

Isık Kurganı olarak adlandırılan mezardan çıkarılan zırhın yanındaki malzemeler ise Türklerin 2 bin 500 yıl öncesinde büyük bir devlet ve medeniyet kurduğunu, kendi yazı dillerini kullandığını ortaya koyuyor. 

12 EKİME'E KADAR  SERGİLİNECEK.

Mezar odasından çıkarılan sapı kırılmış gümüş kepçenin üzerinde yer alan 2 satır yazı, en eski Türkçe metin olarak kabul ediliyor.

Bilim insanlarının büyük çoğunluğu yazının, "Hanın oğlu 23'ünde öldü,Esik halkının başı sağ olsun" anlamı taşıdığı konusunda birleşiyor.

Türk inançlarını, devlet nizamını ve mitolojik görüşleri yansıtan, Türk dünyasının ortak kültür mirası 2 bin 500 yıllık eser, 12 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek.

BİR ÇOK ÜLKEDE SERGİLENECEK

Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi,Abzal Saparbekuly, M.Ö. 5'inci yüzyılla tarihlenen Altın Elbiseli Adam zırhının, Türklerin tarih derinliğini ortaya koyan nadide bir eser olduğunu söyledi. 

Abzal Saparbekuly, "Altın Elbiseli Adam, tarihimizin sadece Göktürkler'den değil, Hunlar ve Sakalar devrinden başladığını gösteriyor" şeklinde yorum yaptı. 

ATALARIMIZDAN KALAN ESER,BİR ÇOK ÜLKEDE SERGİLENECEK

Serginin Belarus,Rusya, Azerbaycan, Çin, Polonya, Güney Kore,Özbekistan ve Makedonya'da da sergilendiğini aktaran,Saparbekuly, Altın Elbiseli Adam'ın, başta,Malezya olmak üzere Avrupa ve Amerika'ya götürüüp sergilenece ğini,bildirdi. 

Kaynak: AA.14.09.2019  Altın adam,Ankara'da.

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın