Almanya'da sağlıklı yaşam

Almanya'da sağlıklı yaşam

Gidalar renklere bölündü,Baklava,Kazandıbi eksik

Sağlıklı gıda seçiminde,renk dönemi başlayacak

Sağlıklı gıda seçiminde renk dönemi

Almanya Tüketici Bakanı Julia Klöckner, uzun araştırma lardan sonra Fransa’da uygulanan "renkli besin değeri logosu"nda karar kıldıklarını söyledi.

Buna göre, yeni logo sağlıklı beslenmenin işaretlerini verecek.

Ambalajlar üzerinde "iyi" anlamına gelen yeşil renkli "A" harfinden yararlı değil anlamına gelen kırmızı renkli "E" harfine kadar 5 harfli sınıflandırma olacak.

SINIFLANDIRMALAR

SINIFlandırma gıda maddesi içindeki sağlığa olumsuz etki yapan tuz, şeker, yağ, meyve ve sebze oranından hareketle yapılacak.

TUZ,ŞEKER,YAĞ...

Tuz, şeker ve yağ oranının düşük,meyve ve sebze oranının yüksek olduğu gıda ürünleri üzerinde yeşil renkli "A" öne çıkarılacak.Yağ,şeker,tuz oranı arttıkça,renkler yeşil, sarı ve kırmızı arasında değişecek.

Bakan Klöckner, diğer Avrupa ülkelerinde uygulanan farklı logoları Alman tüketiciler arasında anket yaparak araştırdık larını,yüzde 57’sinin renkli besin değerleri logosunu daha kolay bulduğunu söyledi.

Ekim ayında yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'ndan geçmesi ve gele cek yıldan itibaren renkli besin değerleri logolu ürünlerin raflarda yerini alması planlanıyor.

Sizin İçin Seçtiklerimizden bazıları.

(Resim,Rize'nin tabii-bio Çayı)

İşsiz  kalan bakanların icatları.2.10.2019,Almanya Basını

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın