Almanya'da Darbe Teşebbusu

Almanya'da Darbe Teşebbusu

Almanya'da darbe planladığı belirtilen

DARBE PLANLANDIĞI BELİRTİLEN AŞIRI SAĞCI GRUBA OPRESYON

Almanya genelinde düzenlenen operasyonlarda, hükûmeti devirmeyi planladıkları şüphesiyle aralarında eski askerlerin de olduğu 25 kişi gözaltına alındı.

Almanya’da Federal Savcılık tarafından yapılan açıklamada, Federal Meclis’i basmayı, hükümeti devirmeyi planladığı iddia edilen aşırı sağcı bir terör örgütüne yönelik 11 eyalette 3 binden fazla polis memuru ve güvenlik gücü ile ülkenin büyük operasyonlarından birinin gerçekleştirildiği duyuruldu. Açıklamada, terör örgütü üyesi olduğu iddia edilen 22 ve destekçisi olduğu iddia edilen 3 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi. Operasyon kapsamında 130’dan fazla ev, ofis ve binada arama yapıldığı aktarıldı. Aralarında eski askerlerin de yer aldığı aşırı sağcı grubun Alman Federal Meclisine (Reichstag) saldırmayı ve iktidarı ele geçirmeyi planladığını iddia edildi. "Prens Heinrich" adlı 71 yaşındaki bir Alman'ın planın merkezinde yer aldığı iddia edildi.

PRENS HEINRICH

Söz konusu adamın 11 eyalette gözaltına alınanlar arasında elebaşı olduğu iddia edilen iki kişiden biri olduğu kaydedildi. Darbe planlayanlar arasında şiddet içeren saldırılar ve ırkçı komplo teorileri nedeniyle uzun süredir Alman polisinin radarında olan aşırı sağcı Reichsbürger (Reich Vatandaşları) hareketinin üyelerinin de bulunduğu belirtildi. Hareket, Modern Alman devletini tanımayı reddediyor. Savcılık şüphelileri, cumhuriyeti devirmeyi ve yerine 1871 Almanya’sını örnek alan yeni bir devleti (İkinci Reich adlı bir imparatorluğu) kurmayı planlamakla suçluyor. Federal savcılık sözcüsü, "Bu grup için henüz bir adımız yok" dedi.

"Büyük bir terörle mücadele operasyonu yapılıyor"

Almanya Adalet Bakanı Marco Buschmann, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Sabah saatlerinden bu yana büyük bir terörle mücadele operasyonu yapılıyor. Federal Savcı, Reich vatandaşları çevresinden şüphelenilen bir terör ağını soruşturuyor. Anayasal organlara silahlı bir saldırı planlandığına dair şüphe var" ifadelerini kullandı.

BİR ORDU MENSUBU DA GÖZALTINDA
Örgütün tam bir yıldır iktidarı devralmak ve kendi devlet yapılarını kurmak için planlar yaptığı, bu amaçla düzenli olarak toplandıkları savcılık tarafından dile getirildi. Orduya sızan örgütün, ırkçı polisleri saflarına katmak için çalıştığı aktarıldı. Gözaltına alınanlardan birinin ordu mensubu olması girişimi doğruladı. Ordu İstihbarat Teşkilatı, Reichsbürger üyesi oldukları şüphesiyle 8 askere iki yıl önce soruşturma açmıştı.
ORDU VE POLİSİN İÇİNE SIZDILAR
Hızla silahlanmaya başladılar./Ordunun içerisine sızdılar.
Irkçı polisleri saflarına katmak için toplantı düzenlediler.
Kendi okullarını kurmaya başladılar./Kendi kimlik ve pasaportlarını oluşturdular.
Komplo teorileri ürettiler./Siber saldırılar gerçekleştirdiler.

Reichsbürger nedir?

Kendilerini Alman İmparatorluğu Vatandaşı (Reichsbürger) olarak gören ve iç istihbaratın 2021 raporuna göre, 21 binden fazla kişinin yer aldığı grubun yüzde 5’ini aşırı sağcılar oluşturuyor.

2 bin 100 üyesi şiddet kullanmaya hazır olan grubun Almanya'yı meşru bir devlet olarak tanımadığına yer verilen rapora göre, üyelerden bazıları monarşi altındaki Alman İmparatorluğu fikrine bağlıyken, bazıları da Nazi taraftarı.

Bazı üyeler de Almanya'nın hala askeri işgal altında olduğuna inanıyor.

İHA/İlyay Oğuz Yeniyurt/8.12.2022

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın