Alman Ekonomi Bakanın Feryadı

Alman Ekonomi Bakanın Feryadı

Kanada, ambargo uyguladığı Rusya'ya türbini göndermiyor

EKONOMİ(İKTİSADÎ) BAKANIN FERYADIEkonomi bakanının doğalgaz feryadı

Rusya, "Türbin arızası var" deyip gazı yüzde 60 azalttı, Avrupa iyice köşeye sıkıştı. Kanada, ambargo uyguladığı Rusya'ya türbini göndermiyor. Alman Bakan Habeck yaptırımı askıya alması için Kanada'ya adeta yalvardı. Yürekten istiyorum, türbini gönderin.

Almanya'nın Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Kanada Hükümeti'nden Rusya'ya yönelik yaptırımlarda istisna talep etti. Bakan, Almanya ve Avrupa'ya gaz akışını sağlayan Kuzey Akım 1 boru hattındaki bakım çalışmaları için gerekli olan, ancak ambargoya takılan gaz türbininin Rusya'ya gönderilmek üzere Almanya'ya teslim edilmesi çağrısında bulundu. "Bunu yürekten istemek zorundayız" dedi
BAHANE BIRAKMAYALIM
TABİİ/Doğalgaz konusunda alternatif bulamayan Almanya'nın Ekonomi Bakanı Habeck, Rusya'nın türbini bahane ettiğini ileri sürdü ve bu bahanenin ortadan kaldırılmasını istedi. Gaz arzının artması için son hamleyi de yapmak isteyen Habeck, adeta türbini serbest bırakması için Kanada'ya yalvardı. Bakan, gaza çok acil ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Almanya, sıvılaştırılmış doğalgazı da ülkeye getiremiyor.


MONTREAL'DE TAKILDI
SİEMENS tarafından Kanada'da onarılan türbin, şu anda Montreal'de bekletiliyor. Türbin, Kanada hükümeti tarafından geçen ay Rusya'nın petrol ve gaz endüstrisine yönelik yaptırımları nedeniyle teslim edilmiyor. Alman Bakan Habeck ise Kanada'nın ambargosunu aşmak için türbinin acil olarak Gazprom yerine Almanya'ya gönderilmesini istiyor.
UKRAYNALILAR LOBİ YAPIYOR
KANADA'da nüfusları kalabalık olan Ukraynalılar, Başbakan Trudeau'ya açık mektup gönderdi ve Almanya'nın türbinin serbest bırakılması yönündeki talebine uymaması çağrısı yaptı. Rusya Hükümet Sözcüsü Dimitri Peskov ise Kanada'da onarılan türbinin iade edilmesi durumunda Rusya'nın Avrupa'ya gaz tedarikini yeniden artıracağını söyledi.

Fatih Yılmaz/Metehan Sakaoğlu/9.7.2022

 

Yazar Hakkında
0 Yorum
Yorum Yapın