Ana Sayfa  /  Dünya  /  USA,Libya,İrak'ın kaynaklarına el koyduğu gibi
  • Facebook da Paylaş
USA,Libya,İrak'ın kaynaklarına el koyduğu gibi
  • 02-02-2019
  • 0 yorum

USA-ABD'NİN  LİBYA,IRAK'A YAPTIĞINİ BİZE DE YAPMAK İSTİYOR

Venezuela Devlet Başkanı Maduro,"Biz dünyanın en çok petrol rezervine sahip ülkesiyiz.

ABD,Libya ve Irak'ta yaptığı gibi bizim petrolümüze el koymaya çalışıyor." dedi.

Maduro; ABD, Libya ve Irak'ta yaptığını Venezuela' da yapmaya çalışıyor Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Biz dünyanın en çok petrol rezervine sahip ülkesiyiz. ABD, Libyave Irak'ta yaptığı gibi bizim petrolümüze el koymaya çalışıyor." dedi.

 

VERİMLİ KAYNAKLARA ÇULLANMAK İSTİYORLAR.

Maduro, sosyal medya hesabından yayımladığı videoda, Venezuela'ya karşı başta ABD olmak üzere, uluslararası alanda da desteklenen psikolojik ve medyatik bir savaşın başlatıldığını söyledi.

Ülkesinde, ABD hükümeti tarafından finanse edilen ve yönetilen darbe girişiminin olduğunu yineleyen Maduro, "Yalan haberler yapıp üzerinde oynanmış videolar yayımlıyorlar." 

USA-ABD- medyasının size gösterdiklerine inanmayın.

Venezuela'ya müdahale etmek niyetiyle benim kitle imha silahları bulundurduğumu uyduramadıkları için, her gün yalan haberlerle ülkemize müdahaleyi haklı çıkarmaya çalışıyorlar." şeklinde konuştu.

Maduro, ABD halkını bilinçli ve birlik olmaya çağırarak, "Latin Amerika'da bir Vietnam vakası yaşanmasına izin vermeyelim. Eğer ABD, bize müdahale etmeye kalkarsa, hayal ettiğinden daha kötü bir Vietnam ile karşılaşır. Şiddete mahal vermeyelim, biz bir barış halkıyız. Simon Bolivar ve Hugo Chavez tarihiyle onur duyuyoruz." diye konuştu.

"Barışçıl ve diplomatik yollardan problemlerimizi çözmek istiyorum" Venezuela'da sağlam bir demokrasinin olduğunu ve Venezuela'nın saygı gösterilmeyi hak ettiğini vurgulayan Maduro şu şekilde devam etti: "Biz dünyanın en çok petrol rezervine sahip ülkesiyiz."

  BİNBİR BAHANE,YAL İLE,İRAK,LİBYA'I PETROL İÇİN İŞGAL ETMIŞLERDİ.

İŞGAL İLE,MEMLEKTE,ÜLER YAĞMALANMIŞTI.

Konuşmasına devamla; 

"ABD, Libya ve Irak'ta yaptığı gibi bizim petrolümüze el koymaya çalışıyor. Dünyanın en çok altın rezervi ve dünyanın dördüncü en fazla doğal gaz rezervi olan ülkesiyiz." 

"Bize saldırmalarının sebebi büyük oranda doğal kaynak ve enerji zenginliğine sahip olmamızdır. Bu yüzden sizleri bilinçli olmaya, Donald Trump hükümeti etrafındaki Mike Pompeo, John Bolton, Mike Pence gibi radikallerin Venezuela hakkındaki yalanlarına inanmamaya ve yönettikleri darbeye izin vermemeye çağırıyorum."

Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD ile yakın ilişkiler kurma temennisinde bulunarak, "ABD, Donald Trump'tan çok daha büyüktür. Bu yüzden barışçıl ve diplomatik yollardan problemlerimizi çözmek istiyorum ve Venezuela halkına saygı duymanızı rica ediyorum. ABD halkının desteğini, bilhassa Amerika'mızda yeni bir Vietnam olmaması için istiyorum." ifadesini kullandı.

 BU KONUDA,BATI-DOĞU İKİ YE AYRILDI

 TRUMP'UN  UYGULAMALARINA KARŞI ÇIKAN LAR,TEPKİ GÖSTERNLERDE VARDI.

Venezuela'da yaşananlar Venezuela'da muhalefet ve iktidar yanlılarının 23 Ocak Çarşamba günü düzenlediği mitingler, ülke ve bölge açısından son derece önemli gelişmelere yol açmıştı.

Çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay, Brezilya, Şili,Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından tanınmıştı.

Meksika,Türkiye, Rusya, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak ticari ilişkinin süreceğini duyurmuştu.

* * *  

Kaynak: (AA) - Anadolu Ajansı*yhy Almanya.1.2.2019

Etiketler : USA - Libya - İrak'ın - kaynaklarına - el - koyduğu - gibi -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE