Ana Sayfa  /  Tarih  /  Şark meselesini çikaranların gayesı,enerjı yataklarına çullanmaktı...
  • Facebook da Paylaş
Şark meselesini çikaranların gayesı,enerjı yataklarına çullanmaktı...
  • 07-03-2018
  • 0 yorum
ALMANCA ADI,"ORIENT FRAGE"ŞARK MESELESİ OLAN VE BATILILARCA SUNÎ OLARAK ÇIKARTILAN, ÜRETİLEN,"ŞARK MESELESİ", UZAK DOĞU'DAKİ ENERJI YATAKLARINA ÇULLANMAKTI.

GAYE BU İDİ,BAŞARMIŞLARDI DA... ANCAK,KAOS DEVAM EDİYO RDU.

Bunun ön ayağını, Büyük Bıratanya-İngiltere yapıyordu,arakasına takılanların ikinci ayağı da, Fransa sayılırdı. İngiltre buralara Lanwernce gibi casuslarını göndermiş,Arap milliyetçiliği ile,Türklere karşı ayaklanmalar hazırlanıyor,tren yollarını havaya uçurma,istikam,logistik bağlar koparılmaya çalışılıyordu. Şerif Hüseyin'i de,Hilafet yapacağız ayağına,onuda kullanıyorlardı. Bunu fark eden,cennet mekân II.Abdulhamd Hân,durumu kavra mış,bu yatakların yer aldığı,Müsül,Kerkuk-Sülaymniye, vb..bölge leri,kendi mülkiyetine geçirmişti... Sizlerinde bildiği gibi,elbette, tarihî hikâyesi de uzundu..,kısa değinmiş olduk.

* * *

Sözde,Arap milliyetçiliğini oluşturan(Yahudi,Mişel'ın fikir babası sayılan)Baasçılar,baba,Hafız ESAD zamanında,azınılıkta olan Nusyabiye-şiîleri-ki Iran'nın desteği de bu şiî taasubundandı?.) ciler ülkeyi ele geçir mişler,bir çok mualifi de,gaz bombalarıyla sindirmeye çalışmışlardı. Baasçıların bir koluda,Irak'ta idi,burda ki azınlık ta,sunî Saaddam ikti dari,Kasim iktidarını kaltetmekle iş başına gelmiş,bir çok Tükmen Generalları da,binbir bahane ile katletmişti.Sonuç malûm..!” Ah-u vah!” meselesi,gibi.. ".Alma garıbın ahîni,çikar aheste aheste",ata sözü boşuna denmamişti!.. 

* * * 

Demek istediğimiz o ki,Orta Doğu melesesi,hasta insan bünyesi gibiydi. Hasta bünye'nın vereceğı kararların,sıhhatlı,mantıklı olması mümkün değildi.Önce,bu hasta bünyeyi tedavı etmek lazimdi.

* * *

Geçen akşam,KTV'de(Sorguluyorum,programında),daha önce CHP,adayı olacağını açıklamış,yeni profil için-olmalı-entel sakallarını kazımış olan, Prf.Dr.Ümit Topsakal'in,TC.öncesi ve sonrası,Orta Doğu meselesi, nasıl çözümlenmesi gerektiğini içeren,fikir düşüncelerini,o ateşlı konuş malarıyle, aktarmaya çalışıyordu,kulak kabartmıştık. Demekki,bu derin sıkıntı, mesel, sorun.. adına ne derseniz deyin,akıllı,kalıcı çözümler üretilmeliydi.Her düşünce,fikri,reçetesi olan lar,bu derin hastalığı tedavi etmek,devreye sokulmalıydı.

* * *

O zaman,”Analar ağlamaz”, göz yaşları da akmazdı.Bu bölge insanının da,insan gibi yaşama hakkı vardı.

* * *

Elbetteki,sizlerde böyle dişünüyorsunuz?.. Yanılıyormuyuz.

* * *

BuncaAh-u-vah!lar,göz yaşlarının dinmesi için,kalıcı çareler,çözümler üretilmelidir... Yıllardan beri,” terörle mücadele” ediyoruz. Yıllarda beri, “akan göz yaşlarını,bir türlü dindiremedik. Bir ara “Analar ağlamasın! “ sologanları atılmış, bir takım iyileştirmeye,realist adımlar atılmaya gayretler gösterilmişti. Kısa sürdü,tutmadı. Bu gibi iyi niyet,gayretler,birlerini rahatsız etmişti...

* * *

17.güne giren,” Zeytin dalı bariş harekâtı” devam ediyor,bunu başta tv.haberlerinden,,gazete sayfalarınad takip ediyoruz. Yine gencecik delikanlıllar,ana-baba,kızanlar göz yaşları döküyor,içimiz kan ağlıyor.” Artık yeter!..Yeteeer Artııık!”, şeklinde feryat edesi geliyor insanın.

* * *

BU ÇOĞRAFYA'DA,BİR YERLERDE YANLIŞ ŞEYLERDE YAPILIYOR,GİBİMİZE GELİYOR. TEK TARAFLI İYİ NİYET,ÇAPA,GAYRETLERDE YETERLI DEĞİLDİ.

* * *

Çoğrafya'nın içtimaî,iktisadî ve siyasî konumunu istikrara kavuşturmak için, akademisyen,bilim adamlar,askerî ve sivil puplikerler,işin uzmanlarından oluşan bir komusyon kurulmalıdır.

YILLARDAN BERİ DEVAM EDEN BU KAVGALARI, BARIŞ, SULHA KAVUŞTURMAK İÇİN...

Bu heyet yeni bir,”reçede” hazırlamalı,bu “reçete” bölhe halkı,siyasî,askeri unsurlar tedaviye tabii tutulmalıdır.

* * *

Görünüşte zor olan bu tez,bu bölgede “at koşturan” emparyalis güçlerede takoz olacaktır. Yoksa,bir 30 yıl daha,hem maddî,hemde menevî kayıplara neden olacak,çok,ama pek çok, yazık olacaktır. * Artık,Analar Ağlamasın,Yuvalar Sönmesindi.

  * * *

* Yeniyurt,05.02.2018

 

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE