Ana Sayfa  /  Türkiye  /  Rize,Hemşin Deresinde...
  • Facebook da Paylaş
Rize,Hemşin Deresinde...
  • 13-11-2018
  • 0 yorum

Rize'de "Kafkas semenderi" görüntülendi.

(Araştırmadan sonra,açıklama gelmiş;Kafkas değil,Hemşin,yerlisi imiş.)

Rize'nin Hemşin ilçesinde nesli tehlike altında olduğu belirtilen "Kafkas semenderi" görüntülendi.

 Fotoğraf çekimi için ilçeye bağlı Hilal köyüne giden kamu görevlileri Hakan Ertürk ve Hasan Kutlu,Hemşin Çayı-dere- kenarında hareket halinde bir hayvan fark etti.

 Ertürk, ilk kez gördüğü hayvanın cep telefonuyla fotoğrafını çekti.Fotoğrafı inceleyen Doğa-Tabiatı- Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkili leri, hayvanın nesli tükenme tehlikesi altında olan Kafkas semenderi olduğunu belirledi.

Yetkililer, tür korumada öncelikli ve azalan popülasyon durumuna sahip türlerden olan Kafkas semenderinin Dünya Korunma Birliğince "zarar görebilir" kategorisi altında gösterildiğini ifade etti.

DÜNYA'DA NESLİ AZALAN TÜRDEN

Kafkas semenderinin akarsu kenarları ve yakınlarındaki ağaçlık alanlarda yaşadığını aktaran yetkililer, Türkiye'nin kuzeydoğusunda, deniz seviyesinden 500-2500 metre yükseklikte uygun habitatlarda yayılış gösteren semenderin mart ayından kasım ayına kadar aktif olduğunu anlattı.

DAHA SONRA,ARAŞTIRMA YAPILDI,KAFKAS DEĞİL,YERLİSİ İMİŞ

Yetkililer, Kafkas semenderinin yaşam alanlarının korunması ve popülasyonun devamlılığının sağlanması için yapılacak faaliyetlerin planlandığına, 5 yıllık Tür Eylem Planı hazırlandığına işaret ederek bu hayvanlara dokunulmamasını ve tabii hayat- yaşam- alanlarına müdahale edilmemesini istedi.

* * *

Rize,Hemşin'de "Semender" görüntülendi.Pazar53'den aktarma.13.kasım 2018

Etiketler : Rize - Hemşin - Deresinde... -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE