Ana Sayfa  /  Gündem  /  Komşunun Ziyafeti
  • Facebook da Paylaş
Komşunun Ziyafeti
  • 01-07-2018
  • 0 yorum

BİR GÜNÜN,KISA HİKÂYESI             

Komşumuz, Georg-Tina aile'nin ziyafeti.

Freundschaflihe Partı von Girgische Familei Vango

(Hava güzel,sokaklardaki lokalların dışarısına tv.ekranları kurulmuş, bir yandan kahve-pasta,şarap,meşrubatını yud umlarken,bir yandada Russia 2018 Futbol maçını serye diyorlar. Futbal,nice insanlarıda yan yana getiren, insanları eğlen diren bir spor dalı.Bazen,kazanan sevinir ken,kaybe denlerde göz yaşlarını dökmektedie. Kimi, İtalyan,Porte kiz,Amerika-İngiliz,Yunan,Türk lokalları.)

* * *

ALMANYA HÜKÜMETİNDE,MAÇ DEVAM EDİYOR.

BÖYLE DEVAM EDERSE,ERKEN SEÇİM GÜNDEMDE.

Başbakan Merkel,"hem hükümeti,hemde avrupa birliğini kurtarmaya çalışıyoruz" gibi mesajlarını dinliyoruz.

Tisch von Freundschaft

Yaşananlari,gördük,duyduklarını aktarma,tarıf etme zor işti... sabir ve marifet isterdi. Bu açıdan bakıldığına,satırları ma nasıl başlayacağımı bilemiyor, bu zorluk içinde,sıkışıp kal mış,adeta çıkmaz sokakta,bir otarafa,bir bu tarafa gider gibiyiz.

Dünden kalma bir kaç gazeteyi,Friedenheimerstr.ikamet ed en tanıdık birilerini posta kutusuna gazeteleri atıyoruz.Okuduğumuz gazeteler zayı olsun,istemiyoruz.

Oradan U-Bahn'5 ile Raimer Plaz'a,oradan da 51 Otobüs ile Laim'e,bir tanıdığın evine...Onun da posta kutusuna gazete ve dergi birakiyoruz.

Binaların yanında yapılan sosyal tesislerde,futbol,tenis vb.oynayan gençleri kısa seyrediyorum...Yanıma yaklaşan bir zen ci cocuğa çantamtan(çocuklara veririm )oyuncak kartları veriyorum..,babası çocuğuna yönelik“was sols du sagen? " ,çocuk gülerek,“dankeschon“ diyor,bende,“nicht danke schon!“,şek linde cevaplıyorum.

Her tarafta inşaart var..,hele bir firma,Alma Tren yolları hattı-rayların geçtiği güzehgar-etrafin daki arazıları alıp inşaat, büro,dükkan,daireler yapıyor,hem demir yolları kazanıyor, hemde,firma.

S-Bahn'la geriye dönüyoruz...Yollarda,çocuklar,aileler... İtalyanca,yâda,Portekizce olmalı,anası çocuğa geriye kal ma çapuk elimi tut,dercesine elini uzatıyor.

Maaşallah bu ara çocuk arabaları da coğalmış.

Bazı erkek lerde,cocuğu göğsün de taşıyor,bebek,anayı hisetmek istiyor ağlıyor. Elimle işaret ederek,takılıyoruz“ Geben Sie mama!“, bebeyi anaya veriniz!. gülüşüyoruz...

 Bir ara oturup bir yerde kahve içeyim diyorum,Sonnenstr. kısa bir tur atıyoruz... Kahve önlerinde oturanlar,kimi gözü tv ekrenın da,bazıları da sohbet ediyorlar.

Speilsalon,önünde iki kişi Türkçe konuşuyor...Bu arada bir çocuk,kay-kay pisikletinde,babasını arkasında...

Baba İtalyan'ca "dali dali!" çabuk,çabuk,bir şeyler diyor...

Zaman da epeyi geçikti.

Rusya-İspanya maçı var Moskova'da,yolda ki ekrana yakla şıyorum,başında foter,pisikletli,pala bıyıklı biri yaklaşıyor... o da ayak üztü tv deki maça bakıyor,yorumlar yapıyoruz.

Adam,Hırvatlı imiş...Futboldan konuştuktan sonra,“viel spas, doveçanya!“ diyerek,ayrılıyoruz...

Tâ baştan söylemem lazımdıya,,ev'den çıkıp giderken,komşuda masaları hazırlamış,gril tezgahanı kurmuş,bir kaç Alman,İtalyan,ve hemeşerileri olmalı...

Ali yemeğe bekleriz,çabuk gel!," diyorlar...

"Tamam,dönüşte gelirim“,diyorum.

GURBETTE OLUŞAN DOSTLUKLAR

Hele,Almanlar ağız tadı yemek bulurlarsa,kaçırmazlardı.. Üstelil bedevaya olunca...

* * *

Dedik ya gurbette oluşan dostluklar. Hele,her iki taraf ta,yurtdışın gelen(Gastarbeiter) se, daha da bir birlerini anlıyor ve yakın duruyor lardı.

Bunlar,bazen Grigisch-Yunan,Yogoslav-Hirvat, Sirp'lı,İtalyan vb. olunca,daha kolay birbirlerini anlıyorlardı,gibime geliyordu.

* * *

Dönüşte,bakıyoruz,bizm evin holunda masalar dahada kala balık laşmış.

ESKİ KRALİÇE TAMARA ve ESKİ BAŞKAN SAAKASVİLİ'DEN DE,KISA BAHSEDİ YORUZ.

Beni görünce,“Ali hemen otur masaya!..Ne yiyeceksın?"  Tavuk izgara alıyoruz...Yanında kızartma patlıcan biber,pate tes. Alman kadın ,“ bu salatayı ben yaptım,bundanda bir az alınız!“ diyerek tabağıma koyuyor. „Dankeschon,Seher schon!“,diyorum."içecek ne alırsın, fanta,kola,şarap, raki?.. "Dankeschon,alkollu içki almiyorum", diyorum, Alman,“ Ramazan geçti“ diyor... gülüşüyoruz...

Masada,Alman,İtalyan,Gürcü bir bayan,onulada özel bir sohpet yapıyoruz,Kraliçe Tamara'dan,bahsediyorum. Yanındaki da,İtalyan-Alman kocasıymış...

IRAK,SÜLEYMANİYE'DEN GELEN...

Daha sonra,tanımadığım,Irak Sülaymaniye'den gelen araba tamircisi bir (Zoran adlı)Kürt'müş.. Kürt,diye taktım ederken, Georg gözüyle bize bakıyor, bir reaksiyon gösteririm diye... ne gezer.Vatanı işgal olmuş,buarala göç etmek zorunda kal mış zavalını biri olmalı.Talabani'nın akrabası olmalı,diye takılıyoruz.

Yunanlı aileler de geliyorlar,hepsi ile sohbet ediyoruz.

Nereli oluduğumu soruyorlar,bazılarının gönlünü almak için,Karadeniz Rize'li,Lazika akrabası sayılırım, deyince,gözleri iki kat açılıyor,çünükü çoğu,Karadeniz'den,mübadele ile,Selanik'e gönderilenlerdendi.

Esasında,Georg,Konstantina-Aliki,Mikayil,Ali,Mehmet,Veli,Toni,Peter,Anja,Volf...hepsi de Âdem Baba, Hava,Ana'dan seldiğine göre,bir yerde de akraba sayılırlardık.

Bu satırları yazarken,bir ayandan da Crotia-Hirvanisten,Danımarka maçına kulak kabartıyoruz.

Bu maçı,Münih Allah'ta,Amalya Haydinyak;Hollan'dada Romi Kristianzee;sahil şehir Spılt'e,Katarina kiljaiç'te sey rettiği için,onlar içinde seyrediyorduk,bu maçı da...

 Mesi ve hele,Ronaldo'nun takımına üzülmüştük. Almanlarda,çok cabuk elenmişti ona...

Mesut özil ile İlay'a fazlaca haksızlık yapmışlardı,resimler yüzünden. 

Ronaldo ki,geçen yıllarda Filistinli yetim çocuklara bir kaç miliyon dolar bağış yapmıştı. Elbette,insan,devlet ömrü gibi,ünlü oyuncularda,mazı olacak,yeni şöhretler sahnede yerini alacakt.

* * *

Öyle ya,Sultan Süleyman'a kalmayan dünya...

* * *

Bir günün,yaşanmış,kısa hikâyesi ve Geor-Tina'nin,gönül alma ziyafeti.

* * *

YeniyurtNachrichtHistori/ Ali,1.07.2018,München

Etiketler : Komşunun - Ziyafeti -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE