Ana Sayfa  /  Yaşanmış Hayatlar  /  HER BAYRAM NAMAZININ ARDINDAN...
  • Facebook da Paylaş
HER BAYRAM NAMAZININ ARDINDAN...
  • 05-04-2018
  • 0 yorum

HER,BAYRAM NAMAZININ ARDINDAN 

Hacı,Hafız Faik Mehmet Fındık Hoca..

Bir çoklarına babalık,kardaşlık yapmış olan Ahmet Koç...
Bayram namazının ardından, telefona hemen aradıklarımız...
 
Otuz senenin üzerinde bir zamandır gurbette,yani Almanya' da,Fransa'da, Avusturya'da,Hollan'da,ve diğer bütün dün ya ülkelerinde yine gurbetin etkisiyle oluşan arkadaş lıklar derin dostluklar, yad derin yaralar bıratı.

Dertleri,sevinçleri paylaşılmıştı bu gurbetçiler.

Kimisi mertliği ve dürüstlüğü nedeniyle “abi“ sıfatını kazanırken, başkaları unutuldu arkalarında iz bırakmadan kayboldular.

Gurbetçiler kutsî gün ve gecelerde olduğu gibi,kimi zamanda düğünler, Bayramlar da veya herhangi bir vesile bir araya gelirlerdi.

Onların acı günleride olurdu gurbette. Buluştuklarında konuşt uk laru konular hep aynı şeylerdi.

İş hayatı,Türkiyedeki yakınları,yatırmları veya yapmak iste dikleri, ülke sorunları, ailelerini dertleri, sorunları...Bu vesile ile belkide hasbihal yolu ile karşılıklı anlama ve teselli etme gibi bir yanlarıda olurdu.

YÜKSEK TEKNOLOJİ UZAKLARI BİZE YAKLAŞTIRDI
 
Buluşamayanlar, telefona, hatta telgrafa başvuruları. Hala daha gurbetçini en büyük alışkanlığı olan teknik iletişimle haberleşme yöntemi, o zamanlar da kullanılmaya çalışılırdı. Bugünkü kadar kolay değildi. Buna rağmen.

20 sene kadar önce Türkiye ile konuş manın yolu postahaneden geçerdi.Otomatik bağlantı yoktu.

Müracaat edilir ve beklenirdi.

Sıra geldimi arar ve karşıdaki aboneyi bağlarladı hatta. Eğe çok acilse fazla ücret vererek bekleme kısaltılırdı.Önemli günlerde yazı ile elektrik tekniği kullanılarak gönderilen telgraf kullanılırdı. İnternetin daha adı bile bilinmiyordu.

1980'lerin başınsa,Faxlarda,sadece postah aneden kullanıla bili niyordu.

(TRANZON,HOCA,HASTA YATAKTA,DR.KIZI GÜLNAME İLE,BİRAZ DERTLEŞİYOR,BU ANI ÇEKİYORUZ.)

Günümzde teknik bu sorunları öylesine aştı ki,anında konuş aiyoruz,hatta görüntülü. Yazdığımız ışık hızı ile gerekli yere ulaşıyor.

Derdimiz burada teknolojini gelişmesini anlatmak değil.

Mesaj birazda gençlerimi ze yönelikti. O zorluklar altın da anne,baba ve yakınları ile irtibata geçen eski gurbetçi lerimizin ne kadar vefalı ve özlemli davrandıkların anlatmak istedik. İstedik ki gençlerimiz vefakar atalarını tanısınlar.

Günümüz genç lerini bir kısmı laga-luga diye sohbet edece ğine ar sırada da onları fedakarlıkla yetiştiren alnın  ve hatırlarını da sorsunlar
  
BAYRAM NAMAZI SONRASI,TELEFONA SARILIP  İLK BAYRAMLAŞTIKLARIMIZ

Günlerden 19.Ağustos 2012. Hiç uyumamıştım.O şekilde Bayram Namazına gitim.Namazlar tekbirler ve selâmlaş malardan sonra tekra eve geri döndüm. Geleneğimizde olduğu gibi  önce büyüklerimizi arar, yada yakındaysalar yanlarına gider onlara bayramlarını kutlar, saygımızı gösterir, onların nasıhatlerini dileriz. 

YÂ AHMET ABİMİZ?.. GURBETTE ARKADAŞ,DOST OLDUKLARIMIZ


(Yıllarca her bayramda olduğu gibi bu seferde eve geldiğimde ilk aradığım arkadaşım, dostum Ahmet Koç ağabeydi (Sivas 1941-2007). Ahmet Koç ağabeyiyi malesef  2007 yılında Türkiye'de yıllık izinde arabasıyla seyehat ederken bir tarfik kazasındahayata gözlerini yumdu. Kazada kendisyle birlikte beş akrabasıda hakka yürümüştüler. Telefon defterimde  Ahmet ağabeyini telefonunu hale silmedim. Ancak bir arkadaş çok kısa dost listemden eksilmiş ti. Kabri İstanbul.Gazı Osman Paşa semti, Yayla Mahallesi Kabristanın da. Ebedi uykusunda, kardeşleri (Şahin ve abisi Kemal) ile birlikte yatmaktatadır.) 

 

BAZEN ONA,TELFON EDEREK TAKILIR,BAĞIRTIRDIM
 
Bazen ona,takılır,kızdıramayı severdim, ”..Ahmet Abi!..bu açıkları nasıl kapatacağiz?..” Rahmetli,ne ima ettiğimi bilir di ve küplere binerdi. (Dirseği bükülmüş,Hastahane' de, ziye retinde takiliyoruz.) ”Ahmet abinin işi kötü!..Artk Hatun'a da sarılamaz..deyince,gülüşmütük...

Bana döner, ”..Aliii!.” diye haykırır,devam ederdi.”Sahte kâr larla,üç kağıtçılarla iş yapmayacaksın.!..”. Malesef çalış mayı pek sevmeyen,hep hazırdan yiyen öz oğluna ve eşine, dolaylı yoldan,duyurmak için,olmalı,”..yatma yacak, çalışa caksın Ali!..”derdi,rahmetli.

 FINDIK HOCA LÂKAP,NAMLI ZAD...

Hacı Hafız Faik Mehmet Fındık (1930 Çaykara - 12.10.2011 Trabzon) yıllarca Münih'te çalıştı. Kesin dönüş yapmıştı. Çocuklarının,bazıları burda yaşıyırlar dı.Kendisi Trabzon'da kalıyor du. Sık,sık telefon ederdik...Yine de ,arada bir,öylesine açık olan telefonlarını  arardık.

KAVAL SESİ DUYUNCA,HOPLARDI... MEMLEKET SEVGİSİ DERİNDİ.

Kendi köyü, Çaykara'nın kavalla Hemşin'de Tulum,gibi-çalınan muziği oldumu,kendis telefonla arar,dinletirdim... Çok hoşuna giderdi.

 Aşırı Trabzonspor hastası idi. Kafasına sarmadıklarına.”..ne haber? muncur” derdi. Bende ona takılmak için, bazan,kendi uslubu, lehçesi ile..”..ula ne haber munc ur?.. ” derdim,isteksiz, kehren, kısa kısa gülerdi. ”Ali, arıtk yatak tan kalkamam, söz vermiştin, al uşakları, atla gel!..” demişti.Atlayıp,Trabzon'a, yollara düşmüştük...

Gurbetçilerin bir çoğu böyle,kimi evinde,kimi hastahanede,gurbette bir yerde Hakk'ın rahmetine kavuşmuştu. 

Hacı,Hafız Faik Mehmet Fındık (1930 Çaykara,12.10 .2011, Trabzon) dos tumuzun telefon numarasınıda silemedik rehberi mizden. Ancak yine bir dost kaybettik bu dünyadan..Türkiye'de yaşa mış olan babamı,annemi seneler önce kaybetmişttim. Bunları buarad anlatmak isterdim. Onlarda bende kalsın.

GURBETTE,FETİH SAVAŞÇI,CEM KARACA VEDE...

Gurbette edindiğimiz  dostlarımız günden güne azalıyor. Seçerek bahsettiğm değerli dostlarıma daha başkalarını da ekleyebilirim. Merhum İlhan Bardakçı (Gazeteci,yazar Murat Bardakçı'nın babası. 

Özel bir izinle Türkiye'ye getirilmişti.). Cem Karaca (Sanat çı),Fetih Savaşçı,(Şâir,yazar),Gülten Çiçek Tural (Size dergisi kurucu su,şâir), Ahmet Kabaklı,, Üstad Necip Fazıl.  Tefonları,hâlâ defterimde kayıtlı. Bir türlü elim varmiyor silmeye, silemiyorum. Bunları yazarken,ağlamak mı?.. Elinden oyuncağı alınan bir çocuk gibi,topraktan fışkıran bir pınar hışmında?.. Varın dostlar  sizlerde  sevdiklerinizi  bu listeye ilave edin ve topluca hepsine,bir fatih a okuyunuz!..

Gün olur biz de," bir fatiha" bekleyenlerden olabiliriz. 
 
Hepsi kabarık bir ebatta,Kitab olacak hayathikâyeleri ile doluydu. Umarım anlatabildik?..

(Facebook'tan aktarma...Fındık Hoca'nın tayfaları,Trabzon hatırası,olmalı.) 

* * *
Sıhhat,huzur, selâm ile...

Geçmiş ve gelecek bütün Bayramlarınızı da kutlar,ebedi âleme göç etmişlere rahmet, geride kalanlara, sağlıklar dileriz.

 *  

 M.Ali*  Bayramın birinci günü, 19.8.2012, Münih

Etiketler : HER - BAYRAM - NAMAZININ - ARDINDAN... -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE