Ana Sayfa  /  Gündem  /  Hem Cuma Namazı Hemde Konsolosluk...
  • Facebook da Paylaş
Hem Cuma Namazı Hemde Konsolosluk...
  • 30-11-2018
  • 0 yorum

BUGÜN,30.KASIM CUMA.NAMAZ'DA,KONSOLOSLUK HEYETİNİ DE,TANIMIŞ OLUYORUZ.

CUMA NAMAZINA,DEĞİŞİKLİK OLSUN DİYE, YAKINIMIZDA SAYILAN,-Berg am laim-FATİH-(CAMİİ (yazıyor camda,ancak biz Camii değil, Mescit(Gebet Saal) diyor uz,doğrusu da,bu olmalı.) MESCİDİ'NE GİDİYORUZ.

Hemen girş,üst katta oturaklı bir yerde,cemaat kendi aralarında konuşuyor,sohbet ediyorlar,bir yandanda bir şeyler atıştırıyorlar.

Tanıdıklardan varmıdır,diye masalara,göz atıyoruz...

Öte yanda da soğan kokuları,lahmacun satışı da varmış,(Cemiyete üç beş kuruş getirsin diye bugünde,masraf lar için destek talebi,biz emekliler deyip, 5 kayma veriyoruz.) 

Tam kapıdan içeri girerken başı kapalı yaşlıca bir bayan(Bosna'lı olmalı) çantasından çikardiği parayı uzatıyor, "bunu teberru kutusuna atın" demek istiyor,parayı alıp kutuya atıyoruz.

ESKİDEN,KONSOLOS,SEFARETÇİLER,CAMİ,MEDRESELERE,LAİKLİIK ADINA,GİDEMEZDİLER.

YÂ ŞİMDİ,ŞÜKÜR,BU YOBAZLIKLAR GERİDE KALMIŞTI.

(Ankara'ya İran'lı bir diplomat,Hacı Bayrami  Veli Camiin'e girip namaz kılmak ister,bizim kiler(Celal Bayar,İnönü,"Biz laikiz" derler ve,birak namaz kılmayı,Camiden içeri girmezler.)Iran'lı diplomat şaşa kalır.Namz,diplomat,derken neler geldi hatırımıza ya!..)

*BİR ÜLKENİN CUMHUR REİSİ NAMAZ KILAR,KILDIRIRSA...

ONUN KONSOLOSLUĞU,NAMAZ KILSA,NEFSİNE İYLİK YAPMIŞ SAYILIR.

En aşağı iniyor,(bir zaman lar burası da,halı deposuydu;böyle nice,küflü bodrumları onararak,eli ayağı düzgün bu haller getirmiştik)vaaz veren Hoca'ya kulak kabartırken,tanıdık,gözümüzün ısırdıklarından varmı?, diye,hafiften göz atıyoruz.

Bazıları da,cep telefonlarıyla meşkül;duvarlarda,cep telefonlarının kapalı olmasını gösteren ikaz yaftaları olsada... Tanıdıklardan varmış,bazıları iyicene çökmüş yaşlanmış,bazılarıyla selâmlaşıyoruz. Bazılarınıda, es geçiyoruz.

Bu cemaatın baş imamı olan Hoca,(başında beyaz takkeli olan) konuşmayı kesiyor,“ müsade buyurun, Konsolosluk arıyor“ diyor.

Telefonla kısaca konuşuyor,daha sonrada tekrar biz,cemaate dönerek,“ Konsolosluk geliyormuş“ deyince, içimizden "buraya gelmekle isabetli oldu,bir kaç resim çeker,sayfamıza yükleriz“,diyoruz.

HOPARLONUN SESI ÇOK AÇIK.BU KADARA HİÇ TE LÜZÜM YOKTU.KULAKLARINIZI PAMUKLA TIKASANIZ,KONUŞMALERI YİNE DE DUYARDINIZ.

Biraz sonra kalabalık bir heyet geliyor. Öne doğru konuşma vaaz verilen kürsüye doğru gidiyorlar.

Bu anı idare eden zat,sırasıyla gelenleri taktım ediyor,tanıştırıyor.

Münih Baş Konsolosu Mehmet Günay,Din Hizmetleri Ateşesi Sıddık Yılmaz,Eğitim Ateşesi Prf.Dr.Mustafa Çakır,Ticari Ateşe...

Bu arada bakıyoruz,her türlü cemaat ver.Arap,zenci,Afrikalı,Asyalı,Türk,Alman...

Taniştirama faslından sonra,başta Baş kosolos mikrofonu eline alarak kendisini tanıtıyor.Burada olmanın mutluluğundan,çalışmaya gelen gurbetçilerimizin buraya katkıları ve uyumlarından söz ediyor, daha sonrada kısaca Almanca hıtap ediyor.

Hayırlı Cumalar,diyerek,mikrofonu digerine veriyor.

Bizde,uzaktan ayağa kalkarak cep telefonla bir kaç resimle bu anı görüntelemeye çalığıyoruz.

(Bu işleri takıp edecek,yapacak,fahrî, Journalist-Muhabriler ihtiyaç vardı;yâ tam,yâ hiç“.Mikrofon elinde olanın sağ tarafındaki  Konsolos-başı açık olan- vede

Daha sonra,Din Hizmetleri Ateşesi, Çakir konuşuyor.Hitabesi de güzel olan Çakır,güzel,faydalı ifade,sözler aktarıyor.Daha sonra,Eğitim Ateşesi...

Ve en son olarak ta,genç delikanlı olan Ticaret Ateşesi, çalışmalarından kısaca,bahsetti.

(Goethestr.de yer alan TC.Ticeret Ateşeliği,kira,elektirik vb.masrafları karşılayan,ticarî bağlantılar kurup kurmadıklarını?.. sormak isterdikte,yeri değildi.)

* * * Namaz Vaktı gelmiş,Müezzin mikrofonu eline alarak (yüksek tonlu amfi )Ezanı okumaya başlıyor. Bir yandan da Hoca Efendi Cuma hütbesi için,Mimmere çıkıyor. (…)

"SİZ MÜSLÜMANLARI SEVMEDİKÇE,İMAN ETMİŞ OLAMAZSINIZ",DER  HZ.PEYGAMBER.

Konuşmalar arasında,birlik beraberlik,fitne,fesat,hurafelere uymamağı, yaşamkata olduğumuz ülkelerin kanunlarına saygılı olmayı,asimile değil, umyumlu(Integrasyon) olmalıyız.vb. sözlerden sonra, Bağdat'ı yağmala yan,yıkıp yakan Moğollar,Cengiz Han'nın oğlundan bahseder. Ve bir misal verir...(Birlik,beraberliğin,faydalarına binaen.) (Bizim bildiğimiz,Cengiz Han,Bağdat,Halifeye bir heyet gönderir.“Bize İslâmiyeti anlatan bir Hoca,Ulema gönderin“ der.

Bağdat'ın Halifesi,gelen heyeti,“casus“ diye,öldürtür.

CENGİZ HAN,ELÇİLERİNİ ÖLDÜREN BAĞDAT EMİRİNE,İYİ BİR DERS VERMEK İSTER.

Artık yaşlandım,daha savaş katılmayacağım, Anamın yanına çekileceğim“,diyerek,Budislığı öğrenmiş,kendisine daha uygun olabileceğini düşündüğü,İslâmiyeti de öğrenmek istiyordu.

(İngilizceden Almancaya aktarılan bir kitaptan okuduğumuza göre.)

Gönderdiği heyeti Bağdat öldürünce,tepesı atan Cengiz Han,en küçük oğlunu,Bağdat'ın kulağını çekmek için,gönderir.

Bazı İslâm Ansiklobedı,kitapları,,Moğollar Bağdat'ı yakıp,yıktı“ şeklinde yazarlarda,“neden,sebebi ne?“ i,araştırmazlar.

(BUDİSTLIĞI, BİZ DE,MERAKTAN,İNCELEMIŞTIK, MÜNİH,KİMSEEON'DA)

ARADA BİR,GAZETELERDE YER ALAN HABERLER LER DE...

Yeni atnamış Konsolosluk,Türk Dernek ve Cemaatlerini ziyaret edip, onlarla tanışma,kısada olsa,istişerelerde bulunmaktadırlar.

Daha öceki,Konsolosluk Mesut KOÇ da aynı rutin ziyaretlerini yapıyordu.

* * *

Bir Cuma Namazı öncesi ve sonrası. Münih,30 Kasım 2018-22 Rebî'l Evvel 1440 [email protected] / [email protected]

Etiketler : Hem - Cuma - Namazı - Hemde - Konsolosluk... -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE