Ana Sayfa  /  Siyaset  /  Hain örgüt,Alman halkına anlatılmalı
  • Facebook da Paylaş
Hain örgüt,Alman halkına anlatılmalı
  • 18-07-2018
  • 0 yorum

Siyaset,ekenomi-toplum vakfi

 TOPLANTIDA ELE ALINDI

"Hain örgüt, Alman halkına anlatılmalı"

Siyaset,Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA), “Almanya’da FETÖ Yapılanması ve Almanya’nın FETÖ Politikası” başlıklı raporunda Alman kamuoyuna de örgütün gerçek yüzünün anlatılması önerildi.

*Çalşmaları,Kitap Haline Getirdiler

Sİyaset,Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından Mart 2017'de yayımlanan "Almanya'da FETÖ Yapılanması ve Almanya'nın FETÖ Politikası" baslıklı raporun saha çalışması ve son gelişmeler ısıgında genişletil miş baskısı yayımlandı.

Kemal İnat, Enes Bayraklı, Kazım Keskin, Ömer Yılmaz, Halil İbrahim Doğan, Serra Can ve Zeliha Eliaçık'ın kaleme aldığı, Hacı Mehmet Boyraz ve Oguz Güngörmez'in katkıda bulun duğu raporda,FETÖ'nün Almanya'daki yapılanması, kurum sallaşmasının tarihi ve profili, ağları, gelir kaynakları, medya agı, siyasi yapılanması ile ülkenin örgüte yönelik tutumu da masaya yatırıldı.

Alman devletinin örgüte yönelik takındığı tutumun,15 Tem muz öncesi ve sonrası olarak ele alındığı raporda, "FETÖ' nün nasıl tehlikeli bir örgüt olduğu ve Türkiye'nin güvenliği için teşkil ettiği tehdit açık bir şekilde Alman kamuoyuna anlatılmalıdır." 

"FETÖ'nün gerçek yüzü sadece siyasi karar vericilere degil onlar üzerinde etkili olan sivil toplum kuruluşları ve halka da izah edilmelidir" önerisi ön plana çıkarıldı.

Raporda, Alman tarafının FETÖ konusunda atacağı ciddi ve somut adımların ikili ilişkilerin iyileşmesine katkı sunacağı anlatılarak, "Alman kamuoyunda örgütün şeffaf yapılan ması na yönelik endişelerin daha yüksek sesle ifade edilmeye baslanması Berlin yönetiminin FETÖ konusun daki tutumunda revizyona gitmesi gerektiğini" işaret etmektedir.

Bu noktada antidemokratik, tek merkezden yönetilen ideolojik ve idari bir yapılanmanın hakim oldugu örgüte ait dernek ve okulların Alman makamları tarafından daha yakından incelenmesi yerinde bir adım olacaktır" tespiti yapıldı

SUNULAN RAPORDA,YANLIŞ HESAP... 

Raporda,"Almanya'nın terör örgütlerine destek vermek ile Türkiye'yle sağlıklı ilişkiler kurmak arasında tercihini yapması gerektiği ifade edilmelidir. Almanya'da FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerine hareket imkanı sağlamak suretiyle bunları Türkiye'ye karsı bir baskı aracı olarak kullanmak isteyen siyasetçilerin bu hesabının yanlış olduğu ve bunun Türkiye kadar Almanya'ya da zarar vereceği izah edilmelidir.Terörün kendisini destekleyenlere bumerang gibi döneceği gerçeği hatırlatılmalıdır " değerlendirmeleri yapıldı.

PANELDE DE DİLE GETİRİLDİ

"15 Temmuz Demokrası ve Millî Birlik Günü"

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği'nde 15 Temmuz Pazar günü düzenlenen "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" kapsamındaki panelde SETA Avrupa Araştırmaları Direktörü Enes Bayraklı,SETA Strateji Araştırmaları Direktörü Hasan Basri Yalçın,SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Nebi Miş ve SETA Berlin Koordinatörü Zafer Meşe,Almanya'yı hain terör örgütü konusunda bir kez daha uyarmış,işin önemi,izah edilmeye çalışılmıştı.

* * *

BizeGelenler18.Temmuz 2018

Etiketler : Hain - örgüt - Alman - halkına - anlatılmalı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE