Ana Sayfa  /  Türkiye  /  Eski Başbakanlardan Mesüt Yılmaz ameliyat olmuş
  • Facebook da Paylaş
Eski Başbakanlardan Mesüt Yılmaz ameliyat olmuş
  • 26-01-2019
  • 0 yorum

Eski Başbakanlardan A.Mesut Yılmaz ameliyat oldu!

Anavatan Partisi eski genel başkanı, eski Başbakan Mesut Yılmaz Akciğer ameliyatı oldu.

 

Akciğerinde bulunan kist alınan eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlık durumun iyi olduğu vurgulandı.

Yılmaz’ın doktorları akciğer ameliyatının riskleri nedeniyle hasta ziyaretini de yasakladılar.

Yılmaz,2009 yılında da prostat ameliyatı olmuştu.

MESUT YILMAZIN KISA  GEÇMİŞİ

MESUT YILMAZ KİMDİR?

Ahmet Mesut Yılmaz 6 Kasım 1947, İstanbul, Türk siyasetçi, eski başbakan ve eski Anavatan Partisi Genel başkanlarındandır.

6 Kasım 1947 tarihinde İstanbul’da doğdu.

Orta öğretimine Avusturya Lisesi’nde başladı ve İstanbul Erkek Lisesi’nde bitirdi.

1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu.

1972-1974 yılları arasında Almanya’nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans çalışması yaptı.

1975-1983 yılları arasında kimya, tekstil ve ulaştırma sektörlerinde, çeşitli özel şirketlerde yönetici olarak görev aldı. Bakanlık dönemi 1983 yılının mayıs ayında kurulan Anavatan Partisi’nde kurucu üye ve Genel Başkan yardımcısı oldu.

Aynı yıl Kasım ayında yapılan genel seçimde Rize milletvekili seçildi.

Birinci Turgut Özal hükümetinde Bilgilendirmeden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na atandı ve hükümet sözcülüğü yaptı.

1986 yılında Kültür ve Turizm Bakanı oldu.

Bu dönemde Türkiye-Federal Almanya ve Türkiye-Yugoslavya ekonomi karma komisyonlarının başkanlıklarını yürüttü. 1986 yılında ANAP içerisinde yaşanan Turgut Özal ile Bedrettin Dalan arasındaki ayrışmada Dalan tarafında olsa da Özal’ı karşısına almamıştır.

29 Kasım 1987 seçimlerinde yeniden Rize milletvekili seçildi.

İkinci Özal hükümetinde Dışişleri Bakanlığı’na atandı. 1988 yılından sonra Avrupa Demokrasi Birliği genel başkan yardımcılığı yaptı. Yılmaz, Akbulut Hükümeti’nde de üstlendiği bu görevden 20 Şubat 1990’da istifa etti.

ANAP GENEL BAŞKANLIĞI VE BAŞBAKANLIKLARI

15 Haziran 1991 tarihinde yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresi’nde genel başkanlığa seçildi. Kurduğu hükümet 5 Temmuz 1991 günü TBMM Genel Kurulu’nda güvenoyu aldı. 20 Ekim 1991 günü yapılan genel seçimlerden sonra ana muhalefet partisi lideri olarak çalışmalarını sürdürdü. 24 Aralık 1995’te yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ileDoğru Yol Partisi tarafından oluşturulan 53. hükümetin başbakanı olarak görev yaptı.

28 ŞUBARTTA,KOMŞU GÜRCİSTAN'A GİDERKEN,BEYANT VERMIŞ(Askerlere) DÖNÜŞTE HADDINIZI BİLDİRECEĞİM,LAFLARI ETMIŞTI!.. 

ANCAK,RAHMETLİ ERBAKAN'NIN KORKAK,ÇEKİNGEN SIYASET TAVRI YÜZÜNDEN,CUMHUR BAŞKANI,DEMİREL'IN, ANKARA'DA SERFONİK MÜZİK KONSERİNDE,"28 ŞUBART 1000 YIL DEVAM EDECEK" ŞEKLİNDE ADETA DÜNYA'YA SES VERMİŞTİ.(yhy)

28 Şubat sürecinde mecliste muhalefet milletvekilleri azınlıkta olmasına rağmen,Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Demirel’in eski partisi DYP’den kendine yakın milletvekillerini istifa ettirerek onları Demokrat Türkiye Partisi adı altında toplayıp

ANAP-DSP-DTP koalisyonuna (ANASOL-D hükümeti, 55. hükümet) sokmasıyla 20 Haziran 1997’de üçüncü kez başbakan oldu.

25 Kasım 1998’de, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kendisi ve devlet bakanı Güneş Taner için verdiği gensoru önergelerinin TBMM’de kabul edilmesinden sonra istifa etti.

18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimlerde partisinin büyük oy kaybına rağmen DSP-MHP-ANAP koalisyonunda yer alarak Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.

3 Kasım 2002 seçimlerinde partisinin %5 oy oranı ile barajın altında kalmasından sonra görevinden istifa etti. Rize’den milletvekili seçilecek oy oranına ulaşmasına rağmen lideri olduğu ANAP %10’luk barajın altında kaldığından milletvekili seçilememiştir.

ANAP SONRASI SİYASÎ HAYATI 

25 Mayıs 2007’de Rize’den bağımsız milletvekilliği adaylığını açıkladı.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan genel seçimlerde Rize’den bağımsız milletvekili olarak meclise girmeye hak kazandı.

2009 yılında Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi’nin birleşmeleri sonucu kurulan Demokrat Parti’ye 31 Ekim 2009’da geçti.

15 Ocak 2011 tarihinde Namık Kemal Zeybek’in genel başkan seçilmesinin ardından Demokrat Parti’den 18 Ocak’ta istifa etti.

YÜCE DİVAN DA YARGILANMIŞTI

13 Temmuz 2004 tarihinde TBMM tarafından,Güneş Taner ile birlikte “Türkbank ihalesi sürecinde malın satımında ve değerinde fesat oluşturacak ilişki ve görüşmelere girdikleri ve bu eylemlerinin Türk Ceza Kanunu’nun 205. maddesine uyduğu iddiasıyla” hakkında Yüce Divan’a sevk kararı alındı.

Yüce Divan sıfatıyla görev yapan Anayasa Mahkemesi,her iki kişinin suçlama kararlarının ayrı ayrı ele alınması gereği nedeniyle kararı iade etti. Karar 27 Ekim 2004’te tekrarlandı ve onaylandı.

Böylece Yılmaz, Cumhuriyet tarihinde Yüce Divan’da yargılanan ilk başbakan olmuş oldu.

Yüce Divan, 23 Haziran 2006 tarihinde davanın kesin hükme bağlanmasını 4616 sayılı Şartla Salıverilme Yasası uyarınca erteledi.

Üç üyenin sanıkların beraatini istemesine karşın oy çokluğuyla verilen karar sonucunda, dava normal zaman aşımı süresine kadar muhafaza edildikten sonra düşecek.

ÖZEL YAŞAM,HAYATI.

HEMŞİN'Lİ AKÇAL AİLESİNDENDİ. RAHMETLİ MENDERES HÜKÜMETİNDE, M AKÇAL'DA  GÖREV ALMIŞTI.

 Karadeniz oto yolun,yapımı,onun gayretleri ile,meclisten geçmiş,inşaat çalışmaları başlamıştı.

Almanca ve İngilizce bilen Mesut Yılmaz, aslen Hemşin'li olup, Rize ilinin Çayeli ilçesinin Çataldere(Kaptanpaşa) köyündendir.

1975 yılında Berna Hanım (d. 1953) ile tanışan ve 1976 yılında evlenen Mesut Yılmaz’ın bu evlilikten Yavuz (d.1979) ve Hasan (d.1987) adlarında iki çocuğu oldu.

Yavuz Yılmaz 16 Aralık 2017 tarihinde vefat etti.

* * *

Bu haber Rize53'den alınmış,bazı ileveler yhy tarafından yapılmışır.25.01.2019

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE