Ana Sayfa  /  Gündem  /  Ege adaları ve 12 mil meselesi
  • Facebook da Paylaş
Ege adaları ve 12 mil meselesi
  • 27-10-2018
  • 0 yorum

YUNANİSTAN AKLIN YOLUNU SEÇTİ

Uzun zamandan beri tartışılan 12 Adalar ve 12 mil meselesi,arada bir gündeme geliyor.

 Yunanistan Başbakanı Çipras, bazı bölgelerde karasularının 12 mile çıkarılmasına ilişkin hazırlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini durdurarak, yasa tasarısı olarak meclise getirilmesi yönünde karar verdi.

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Aleksis Çipras’ın, ülkesinin bazı bölgelerinde karasularının 6 milden 12 mile çıkarmasına ilişkin hazırlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini durdurarak, yasa tasarısı olarak meclise getirilmesini kararlaştırdığı bildirildi.

Yunan haber ajansı AMNA’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Çipras’ın Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlediği toplantıda karasularının genişletilmesi planı ve Türkiye ile ilişkiler ele alındı.

Buna göre,Çipras’ın karasularının genişletilmesine ilişkin kararnameleri durdurarak,yasa tasarısı olarak meclise getirilmelerini ve diğer partilerle tartışılmasının kararlaştırdığı ifade edildi.

TÜRKİYE ve KİBRİS MESELESİ ÇİPRAS'A BAĞLI 

Bakanlıkta Balkanlar, Türkiye ve Kıbrıs’a ilişkin konuların doğrudan Çipras’a bağlı olacağı kaydedildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN,CİPRAS'I TÜRKİYE'YE DAVET ETMİŞ

Çipras’ın ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine İstanbul ziyaretine ilişkin hazırlıkların yapılması talimatını verdiği belirtildi.

SAVUNMA BAKANI AKAR

İstifa eden Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, bakanlığın devrinde yaptığı konuşmada, ülkesinin karasularını Mora ve Girit arasındaki Antikithira Adası ve iki diğer bölgede 6 milden 12 mile çıkarılması yönünde kararname hazırlandığını söylemişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA,Yazı işleri (Editör) Masası’nda konuyla ilgili soruya verdiği cevapta, “Biz komşumuzun aklıselim çerçevesin de davranmasını bekliyoruz. Anlaşmalarımız var. Uluslararası teamüller var. Halklarımızın beklentileri var. Halklarımız arasındaki iyi ilişkiler var. Karşılıklı ekonomik faaliyetlerimiz var.

NATO içinde müttefikiz. Ortak düşmanlarımız var.

"Bizlere karşı tehdit ve riskler var. Bunların hepsini değerlendirmek suretiyle aklıselimle hareket etmelerini bekliyorum.” ifadesini kullandı.

Türk Dışişleri Bakanlığı’nın da konuya ilişkin açıklamasında, “İki ülkenin karşılıklı kıyılarının bulunduğu Ege’ye yönelik, ikili mutabakatın olmadığı adımlara müsamaha göstermemiz mümkün değildir. "

Yüce Meclisimiz’in 8 Haziran 1995 tarihli bildirisi bu bağlamda gerekli siyasi ikazı havi olup, geçerliliğini bugün de korumaktadır.” ifadelerine yer verilmişti.

* * *

Mini yorum;

Türkiye,geçmiş,tarihî bakımdan,bütün komşuları ile dosthane,faydalı ilişkiler içinde olmaya gayret safretmektedir. Bu gayrete de,komşularının el uzatması,herkese faydalı,kalıcı dostluk başları yeniden pekiştirilmelidir. Baklava,cacik,helva,pantolon...aynı ad,isimleri taşımaktadır.

Türk milleti de,"kavga",deği," dostluk" lardan yanadır.

* * *

BasınadanSeçmeler.EgeAdalarıGündemde.23.10.2018

Etiketler : Ege - adaları - ve - 12 - mil - meselesi -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE