Ana Sayfa  /  Gündem  /  Der Spiegel'ın yalanları
  • Facebook da Paylaş
Der Spiegel'ın yalanları
  • 01-01-2019
  • 0 yorum

 Almanya'da Sahte Haber Skandalı,Dün vardı,Bugünde vardı. 

Alman gazetecinin 14 yalan haberini yayımlayan Der Spiegel dergisiinde skandal sonrası başlatılan soruşturma, dergideki iki üst düzey gazetecinin sözleşmelerinin askıya alınmasına neden oldu

Almanya’da sahte haber skandalı büyüyor

Alman haber dergisi Der Spiegel'de ödüllü Claas Relotius isimli genç muhabirin birçok röportajında sahtekarlık yaptığının ortaya çıkmasının ardından, dergide başlatılan soruşturma sonucunda iki üst düzey gazetecinin sözleşmesi iptal edildi.

ALMAN DEUTCHE WELLE-ALMANYA'NIN SESİ  HABERİNE GÖRE

(USA-ABD'nin Lideri Donald Trump'un yalanları tartışılıyor.

(Bir aile,iş yeri vb.kurtarmak için "yalan" söylenebilir,fetfası var.)

Deutche Welle'nin haberine göre, göre 1 Ocak tarihinde derginin basılı versiyonunun genel yayın yönetmenliğine gelmeye hazırlanan Ulrich Fichtner ve aynı tarihten itibaren toplum departmanının sorumluluğunu üstlenmesi öngörülen Matthias Geyer'in yeni sözleşmelerinin askıya alındığı açıklandı.

ASKIYA ALINDI

Yılbaşında derginin hem basılı ve hem de online versiyonunun genel yayın yönetmenliğini devralacak olan Steffen Klusmann'ın konuyla ilgili olarak Der Spiegel çalışanlarına gönderdiği e-postada iki editörün de gerekli görüldüğü takdirde istifalarını vermeyi teklif ettiğini belirtti.

"Tahminnimce sorumluluğu ancak hata yaptığınız takdirde üstlenmeniz gerekir" diyen Klusmann, Fichtner ve Geyer ile konuşarak, skandalın aydınlığa kavuşturulması için kurulan komisyon çalışmalarını tamamlayana kadar yeni sözleşmelerinin askıya alınması konusunda kendileriyle görüşbirliğine vardığını,aktardı. 

İTİRAF EDİP İSTİFA ETMİŞTİ /  YILIN GAZETECISI SEÇİLMİŞTİ 

(Gazetecilik,Journalistlikte-yalancı,hayalı,haber yorrumlar da vardır,hep olmuştu,olacaktı da.yhy)

Der Spiegel için 7 yıldır muhabirlik yapan Claas Relotius (33), aralarında Türkiye'nin de yer aldığı 14 uluslararası haber hakkında yalan haber yaptığı ortaya çıkınca üç hafta önce özür dileyip istifa etmişti.

Relotius, 2014'te CNN'in Almanca konuşulan ülkelerde verdiği bir ödül kapsamında "Yılın Gazetecisi" seçilmişti.

* * * 

 KismenAvrupaSabahtanAktarma.1.01.2019,[email protected]

Etiketler : Der - Spiegel'ın - yalanları -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE