Ana Sayfa  /  Gündem  /  Bosna'da Yüzyıllık Medrese'nın 482.Yılı
  • Facebook da Paylaş
Bosna'da Yüzyıllık Medrese'nın 482.Yılı
  • 08-01-2019
  • 0 yorum

BOSNA'DA TARİHÎ MEDRESE,482. YILI ÇOŞKULU BİR MERASIMLA KUTLANDI

 

BOSNA,SARAYBOSNA'DA YER ALAN,OSMANI MİMARİSİ GÜZELLİKLERİNİ TAŞIYAN  KURUM LAR DAN BİRİ

Bosna (Hersek'in,Hersek'i bilerek yazmıyoruz.Österreich-Avusturya'nın ne işi vardı orada?yhy) en eski eğitim kurumu olan ve başkent Saraybosna'daki önemli Osmanlı mirasların dan kabul edilen Gazi Hüsrev Bey Medresesi'nin 482. kuruluş yıl dönümü kutlandı.

GAZI HÜSREF  BEY,TARİHΠ BAŞ ÇARŞI'DA...

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Tarihî Başçarşı'da bulunan ve yaklaşık beş asırdır aralıksız eğitim vermeye devam eden medresede düzenlenen kutlama programına, Bosna Hersek İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Husein Kavazovic'in yanı sıra medresenin öğretmenleri, öğrencileri, eski mezunları ve diğer konuklar katıldı.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Kavazovic, programda yaptığı konuşmada, okulların öğrencilerine sadece ders değil, hayatın değerlerini de öğretmesi, dünya genelinde ve özellikle Avrupa'da yükselen aşırı radikal ideolojiler sorununa inanç ve cesaretle cevap verilmesi gerektiğini ifade etti.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Bosna ( Hersek) içindeki farklılıklara saygı duyulması gerektiğini söyleyen Kavazovic, "Ülke olarak yaşadığımız savaşta aşırıya kaçan ideolojilerin ne şekilde sonuçlanabileceğini de gördük." ifadelerini kullandı.

HALI HAZIRDA 120 TALEBE VAR,İSLÂMİYETİ ve İSLÂM FİKRİYATINI TAHSİL EDİYORLAR.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Gazi Hüsrev Bey Medresesi Müdürü Mensur Malkic de," son yıllarda medresede eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısının arttığına dikkati çekerek, sadece bu yıl medreseye 120 yeni öğrencinin kaydolduğunu ve bundan memnuniyet duyduklarını", kaydetti.

BİLGE KRAL,ALİA İZET BEY'IN ÜLKESİ BOSNA

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluşunun yıldönümü kutlamasında,

her kesimden iştirakçı ve davetliler yer aldığı görüldü. 

Saraybosna'daki Gazi Hüsrev Bey Medresesi'nin 482. kuruluş yıl dönümü töreninde,ilginç anlar da yaşandı.

Bosna,Sancak Beyi;

PADIŞAH 2 BEYAZİT'IN TORNU, GAZI HÜSREF BEY YAPTIRMIŞ

Cami,aş evleri,hamam ve talim,terbiye kurumları yer almaktadır.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Osmanlı padişahlarından Sultan 2. Bayezid'in torunu olan Gazi Hüsrev Bey,Bosna Sancak Beyliği yaptığı dönemde başta Saraybosna olmak üzere bölgede çok sayıda cami,hamam,aşevi ve eğitim kurumu gibi ,vakıf eserleri inşa ettirdi.

 MİMARI GÖRÜNTÜSÜ İLEDE GÖZ DOLDURAN BİR KURULUŞ.

GENİŞ BİR ALANDA YER ALAN,İLİM,BİLİM OCAĞI,8 OCAK 1537'DA KURULMUŞ, BUGÜN,TARİH İTİBARIYLA  YIL DÖNÜMÜYDÜ  *SancakHaberTiklayınız   

 Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Gazi Hüsrev Bey, 8 Ocak 1537'de Saraybosna'da kendi adıyla anılan bu medreseyi kurdu.

İLİM,BİLİM ADAMI YETİŞTİREN KURULUŞ,BOSNALI AİLELERİN TERCİHİ...

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Medresedeki eğitim, Osmanlı bölgeden çekilmesine rağmen aralıksız

devam etti.

OSMANLI ÇEKİL DİSE DE,HRİSTİYAN TASUBU ALTINDA BUNCA ZULÜMLERE KARŞI DIRENDILER.

GENÇLER,KORO HALİNDE İLAHİLER SÖYLERKEN,DİNLEYENLERİDE HUŞU İÇİN DE KALDILAR...

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Komünist eski Yugoslavya döneminde de eğitime devam eden medrese1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta, şehir kuşatma altındayken de kapılarını kapatmadı.

KAPILARI HERKESE AÇIK OLAN,İLİM OCAĞI

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Ülkenin en eski eğitim kurumu olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi, kaliteli eğitimi nedeniyle Boşnak ailelerin öncelikli tercihleri arasında yer almaya devam ediyor.

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması Diplomaları ülkedeki diğer lise diplomaları na denk olan medrese mezunları, medresedeki eğitimlerini tamamla dık tan sonra sadece ilahiyat değil,istedikleri diğer yüksek okul,  fakültelerde de eğitimlerini sürdürebiliyorlar.

BATI'NIN GÖZÜ ÖNÜNDE İŞLENEN SOYKIYIM,KATLI AMLAR,BUNCA ACILAR YAŞAMIŞTI...

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması. 

DİĞER FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde 482’nci kuruluş yıldönümü kutlaması

* * *

 Kismen,AA ve SabahAvrupa'danAktarma.8.Ocak 2019*[email protected]

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE