Ana Sayfa  /  Gündem  /  Avusturya,bazı çifte vatandaşlığı
  • Facebook da Paylaş
Avusturya,bazı çifte vatandaşlığı
  • 17-10-2018
  • 0 yorum

KANUN,YASALARINI DEVREYE SOKUYORLAR.

AVUSTURYA'DA  MAHKEME YOLUYLA ÇİFTE VATANDAŞLIĞI İPTAL EDİLDİ.

HERHALDE,SADECE TÜRKLER TAKIP EDİLMİYOR?..

Mahkeme yoluyla vatandaşlığı iptal oldu Yüksek İdari Mahkeme,Avusturya vatandaşlığını aldıktan sonra tekrar Türk vatandaşlığı da alan bir Türk’ün vatandaşlığını,seçmen liste sinde adını fark edince iptal etti.

Avusturya’da bir ilk! Mahkeme yoluyla vatandaşlığı iptal oldu .

 AVUSTURYA gazetelerinin aktardığına göre, kararı, ülkede bir ilk olarak duyurduğu olay şöyle gelişti; Yasalara göre, Avusturya’da yaşayan bir Türk vatandaşı, Avusturya vatandaşlığına hak kazanınca Türk vatandaşlığından çıktı. Ancak bir süre sonra yasalara aykırı olmasına rağmen tekrar Türk vatandaşlığı aldı. İçişleri Bakanlığı ise bu Türkiye kökenlinin adını Türkiye’deki seçimler için hazırlanan seçmen listesinde görünce, Avusturya vatandaşlığının iptali için dava açtı. Eyalet idare mahkemesi, 29 bin 602 Türk seçmenin adının bulduğu listeyi, sadece yetkili bir kurumun böyle detaylı bir liste hazırlayabileceğine kanaat getirerek belgeyi delil olarak kabul etti. Bu delille de Türkiye kökenlinin vatandaşlığını iptal etti. Vatandaşlığını kaybeden kişi ise bunun üzerine üst mahkemeye temyiz başvurusunda bulundu.

EYALET YÜKSEK MAHKEMESI...

Eyalet ve yüksek mahkeme, Türk vatandaşı olmadığına dair ilgili kişiden nüfus bilgilerini talep etti. Söz konusu kişi ise bu belgeleri iki mahkemeye de sunmadı. Bu kez yüksek mahkeme de tıpkı eyalet idare mahkemesi gibi ‘kişinin mahkemeyle yeteri kadar işbirliği yapmadığına ve Türk vatandaşı olduğuna’ kanaat getirerek başvuruyu reddetti. Ve böylece Türkiye kökenlinin Avusturya vatandaşlığı iptal oldu.

İLK KEZ MAHKEME YOLUYLA İPTAL OLUNANLAR

 Avusturya basını yüksek mahkemenin kararını bir ilk olarak okuyucularına duyurdu.

Basında yer alan haberlere göre, daha önce hiçbir çifte vatandaş Avusturya vatandaşlığını mahkeme kararıyla kaybetmedi, bu yönde görülen bir dava olmadı ve önümüzdeki dönemde çok sayıda çifte vatandaş Türk Avusturya vatandaşlığını kaybedebilecek.

AVUSTURYA(Österreich)DA Kİ TÜRKLER..

Avusturya’da Türkler çifte vatandaş olamıyor. Mahkeme kararıyla vatandaşlığı kaybeden kişinin sınır dışı edilmesi ise mümkün değil.

Bu kişi yeniden oturma izni için başvuru yapabiliyor.

REFERANDUM SÜRECİYLE BAŞLADI.TÜRKİYE CEÇİMLERİNE KATILMALARI,ELE VERDİ.

Türkiye’de Anayasa değişikliği amacıyla yapılan referandum sonrası, aşırı sağcı-faşıst- Avusturya Özgürlük Partisi’nin (FPÖ) Türk seçmenlerinin isimlerinin bulunduğu belgelere ulaştığı iddia edilmişti.

İddialara göre FPÖ bu belgeleri İçişleri Bakanlığına vererek çifte vatandaş olan Türklerin tespitini istedi.

Eğer,iddialar doğru çıkarsa, verilen mahkeme kararı emsal kabul edilerek çok sayıdaki Türk’ün vatandaşlığının iptali söz konusu olabilir.

* * *

 Aman ha dikkat!..Yürürlükteki kanun,yasaları dikate alımız menfaatınız içabidir.Bir uyarı,hatırlatma da bizden olsun.

YeniyurtHaberYorum. 17.10.2018

Etiketler : Avusturya - bazı - çifte - vatandaşlığı -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE