Ana Sayfa  /  Dünya  /  Avrupalı Türkler Dikkat
  • Facebook da Paylaş
Avrupalı Türkler Dikkat
  • 18-12-2018
  • 0 yorum

AVUSTURYA'DA,TARİHΠKARAR...

( Dün de," Hepimiz Ali'yız",pangartlı yuruyş vardı Wiena'da, yabancı düşmanlığına karşı.)

Mahkeme'nın verdığı pozitif karar.

Çifte vatandaşlık mağdurları için tarihi karar verildi.

Avusturya Anayasa Mahkemesi,Türk seçmen lerine ait olduğu iddia edilen,seçmen listesinde ismi bulunduğu ileri sürülen bir kişinin çifte vatandaş olduğu gerekçesiyle idari mahkeme tarafından Avusturya vatandaşlığından çıkartılması kararını bozdu.

Anayasa Mahkemesi,aşırı sağcı(faşist) Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) tarafından geçen yıl yetkili makamlara verilen ve nasıl elde edildiği tespit edilemeyen,sözde Türk seçmenlerine ait listeye ilişkin kararında, “Belge gerçek ve güvenilir değil. Ayrıca belgenin nereden geldiği ve hangi zaman dilimine ait olduğu da saptanabilmiş değil. Bu nedenle uygun kanıt oluşturmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Mahkeme,gerçekliği ve nasıl elde edildiğine ilişkin belirsizliklerin yanı sıra,elektronik ortamda hazırlanan belgelerin manipülasyona çok müsait olması nedeniyle, söz konusu belgenin Avusturya vatandaşlığından çıkartılma kararına temel oluşturamayacağına hükmetti.

“Bu,Çifte vatandaşlık mağdurları için tarihî bir karardır.”

Avukat Dr. Kazım Yılmaz, AA muhabirine,ve basına yaptığı yaptığı açıklamada,"Anaya Mahkemesinin ülkede yaşayan Türk asıllı Avusturya vatandaşlarının çifte vatandaşlık suçlamaları nedeniyle karşı karşıya kaldıkları mağduriyeti gidermek adına “tarihi bir karar” aldığını söyledi.

Yılmaz,idari mahkemenin müvekkili hakkında verdiği Avusturya vatandaşlığından çıkartılma kararına ilişkin Anayasa Mahkemesine itirazda bulunduklarını belirterek, “Mahkeme, idari mahkemenin kararına gerekçe teşkil eden sözde seçmen listelerinin, gerçekliği, güvenilirliği ve nerede, nasıl hazırlanıldığına ilişkin kesin bir bilginin olmaması ve söz konusu belgelerin manipülasyona açık olması nedeniyle bu belgelerin delil olarak kullanılmayacağına hükmetmiştir.”,kararı bu şeklide, yorumladı,konuştu.

* * *

 BasinaYansıyanlar,Avusturya'da Mahkeme  Kararı.17.Aralık 2108

Etiketler : Avrupalı - Türkler - Dikkat -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE