Ana Sayfa  /  Şifalı Bilgiler  /  Alzhamer hastalığına şıfa
  • Facebook da Paylaş
Alzhamer hastalığına şıfa
  • 11-11-2018
  • 0 yorum

ALZHEİMER ve KANSERE KARŞI ÖNLEYİCİ TERKIP. 

AVRUPA ÜLKELERİNDEN TALEP VAR...

Kastamonu Taşköprü sarımsağının 4-6 haftada fermente edilmesiyle elde edilen ve içeriğindeki bileşiklerin alzheimer ile kanser gibi hastalıklarda önleyici olarak kullanıldığı ‘siyah sarımsak’Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. Kastamonu’da bir firma tarafından meşhur Taşköprü sarımsağının fermente edilmesiyle üretilen "siyah sarımsak", Avrupa’ya ihraç edilmeye hazırlanıyor.

KASTAMONU,TAŞ KÖPRÜ'DEN GELEN ŞIFA

Kastamonu’nun coğrafi işaretli Taşköprü sarımsağını değerlendirmek isteyen firma, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) desteğiyle Kuzeykent Mahallesi’nde 500 bin TL’lik bir yatırımla siyah sarımsak üretim tesisi kurdu.

Yaklaşık 2 yıllık bir AR-GE çalışmasının ardından kurulan tesiste üretilen siyah sarımsaklar, hem Türkiye’de hem de yurt dışında oldukça talep görüyor. Geçtiğimiz aylarda Avrupa’da da yüzlerce ürünün yarıştığı bir yarışmada ödüllendirilen siyah sarımsak, önümüzdeki aylarda Almanya, Rusya ve Azerbaycan başta olmak üzere çok sayıda Avrupa ülkesine ihraç edilecek. “Haftalarca bekletilerek siyaha dönüştürülüyor” Siyah sarımsağın üretimi hakkında bilgi veren işletme sahibi Halit Cebeci, uzun yıllar ilaç endüstrisinde çalıştıktan sonra edindiği tecrübelerle böyle bir yatırım yapmaya karar verdiğini söyledi.

Siyah sarımsağın katma değeri yüksek bir ürün olduğunu belirten Cebeci, “Siyah sarımsak bir sarımsak çeşidi değil. Taşköprü sarımsağını işlerken hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor.

Önce sarımsaklar sap ve köklerinden temizleniyor. Ardından üretim makinesindeki tepsilere dizip, haftalarca nem ve sıcaklığı kontrol edilmiş bir ortamda bekletip siyah sarımsağa dönüşmesi bekleniyor.

Günlük numuneler alınıp proses dikkatle izleniyor. Haftalar süren bu proses sonrasında Taşköprü sarımsağı siyaha dönüşüyor. İçeriğinde normal sarımsakta az miktarda bulunan bazı besinler bu proses sayesinde zenginleşiyor. Sonrasında tekrar oda sıcaklığında stabilize olması için bekletiliyor ve numuneler alınarak tat ve doku uygun kıvama geldiğinde ambalajlanmaya geçiliyor.

Değişik ambalaj biçimleri içinde paketlendikten sonra sevk ediliyor” dedi.

Eczacılık Fakültesi danışmanlığıyla 2 yıllık bir AR-GE çalışmasıyla geliştirildi” Üretim aşamasında zorlu bir süreç geçirdiklerini anlatan Cebeci, “Siyah sarımsak inovatif yeni bir ürün. Taşköprü sarımsağının işlenmiş ve değer katılmış halidir. "

Taşköprü sarımsağı dünyadaki sarımsak çeşitlerinden aroma ve besin içeriği olarak daha zengin.

Biz de bu sarımsağı bir adım daha öteye taşıyabilir miyiz diye uğraştık.

ECZACILIK FAKÜLTESİN DEN DE..

"Bununla ilgili bir takım bilimsel denemeler yaparak ve Eczacılık Fakültesindeki hocalarımızdan danışmanlık hizmetleri de alarak ürünü geliştirdik” diye konuştu.

* * *

 Hastalara Şıfa...

Türkiye gazetesinden aktarılmıştır.

Yeniyurt Şıfa Sağlık Köşesı.

Ayrıca,merak edip araştırdık.

İlgi duyanlar,"Beyaz Altın" sitesinde tanıtımı yapılan yerden,"0090-5415997315 " Numaraya telefon ederek hem bilgi ala bilir,hemde siparış verebilirsiniz.

* * *

10.11.2018

Etiketler : Alzhamer - hastalığına - şıfa -
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE