Ana Sayfa  /    /  ALMANYA'DA YENİ HÜKÜMETTE,İSLAMİYET TARTIŞMASI.
  • Facebook da Paylaş
ALMANYA'DA YENİ HÜKÜMETTE,İSLAMİYET TARTIŞMASI.
  • 20-03-2018
  • 0 yorum
ALMAN YENİ HÜKÜMETİNDE,YERSIZ TARTIŞMA GAZETE,TV.LERDE GÜNDEM OLUŞTURDU. ESKİ CUMHUR BAŞKANI CHRISTIAN WULLF DA," İSLÂMİYET ALMANYA'YA AİTTİR" DEMIŞTI.
İLK AÇIKLAMALARINDAN BİRİ,KENDISI,BAYERIN'LI KOYU BİR KATOLIK OLAN,SEEHOFER
 
Almanya'da altı ay sonra kurulan hükümette İçişleri,Bayındırlık ve Yurt Bakanlığı'na getirilen Horst Seehofer, Bild gazetesinin çanak sorusuna 'Islam Almanya'ya ait değildir' diye cevap verdi.
Bu söz,ülkede daha önce de başlatılan ve Christian Wulff'u Cumhurbaşkanlığı koltuğundan eden eski bir tartışmayı yeniden alevlendirdi.
Almanya'nın eski Cumhur Başkanı,Wulff,"İslâmiyet Almanya'ya aittır" demişti.
 
Hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin yeni Genel Baskanı olması beklenen Andrea Nahles, İslam'ın Almanya'ya ait olup olmadığına ilişkin tartışmanın Hıristiyan Birlik Partileri'nde (CDU/CSU) 8 yıldan beri sürdüğünü ancak bunun kimseyi ileriye götürmediğini söyledi.
(Wulff,sağ başta,Türk Vakıf toplantısında,orta da, Belediye Başkan ile bir arada,8.2018)
 
Nahles,Alman Anayasası'nın 4. maddesinde din özgürlüğünün yer aldığına işaret etti.
 
MERKEL DE KARŞI ÇIKTI
 
Basbakan Angela Merkel de, Seehofer'in sözlerine itiraz etti.
Almanya'nın kültürünün Hıristiyanlık ve Yahudilik ile şekillendiğini belirten Merkel, ancak artık Almanya'da 4 milyon civarında Müslüman'ın yaşadığına dikkat çekti.
Başbakan Merkel, "Müslümanlar Almanya'ya ait, onlarla birlikte dinleri de Almanya'ya ait ve İslam da ait" dedi.
 
YERSİZ BİR TARTIŞMA OLDU.
Yeşiller Partili politikacı Jürgen Trittin, Seehofer'in açıklamasını yersiz olarak niteleyip, "Sanki ırkçı parti AfD için seçim kampanyası yaptı. Almanya'da yasayan Müslümanların inancı da bu ülkeye aitti" dedi. CDU'nun yeni Genel Sekreteri Annegret Kramp Karrenbauer, "Toplumumuzdaki bütünlüğün güçlendirilmesi koalisyon anlaşmasında ortak hedefimizdir. Anayasa temelinde din özgürlüğü şüphesiz Almanya'ya aittir, tıpkı Almanya'daki Müslüman ların kendi inançlarıyla İslam gibi ülkemize ait olması gibi" dedi. Seehofer'e destek verenler arasında yer alan Federal Meclis Baskan Yardımcısı Hans Peter Friedrich ise, "Almanya'nın Yahudilik ve Hıristiyanlıkla şekillendiğini ve bu kimliği reddetmeyeceklerini"belirtti. 
 
AÇIKLAMA IRKÇILARI GÜÇLENDİRİYOR
 
ALMANYA'NIN Bielefeld şehrinde faaliyet gösteren camilerin ve İslami kuruluşların çatı derneği BIG Baskanı Cemil Şahinöz, Seehofer'in sözlerini değerlendirdi. Şahinöz, "Cami saldırılarının arttığı şu günlerde, Müslümanları kucaklamak ve onlara sahip çıkmak yerine, böyle bir açıklama yapmak, sadece ırkçıları güçlendiriyor" dedi. 
 
BİRİ BİTMEDEN İKİNCİSİNİ BAŞLATTI
İÇİŞLERİ Bakanı Horst Seehofer, 'Islam Almanya'ya ait değil' sözü üzerine baslayan tartışma daha bitmeden ikincisini baslattı.
Almanya'nın sınır kontrollerinin sıkılaştırılmasını talep eden Seehofer, Schengen Antlaşması'nın askıya alınması gereğini savundu. Seehofer bu talebine AB'nin dıs sınırlarını kontrol edemediği gerekçesini sundu.
* * *
 koalisyon anlaşmasında ortak hedefimizdir. Anayasa temelinde din özgürlüğü şüphesiz Almanya'ya aittir, tıpkı Almanya'daki Müslümanların kendi inançlarıyla İslam gibi ülkemize ait olması gibi" dedi. Seehofer'e destek verenler arasında yer alan Federal Meclis Baskan Yardımcısı Hans Peter Friedrich ise Almanya'nın Yahudilik ve Hıristiyanlıkla şekillendiğini ve bu kimliği reddetmeyeceklerini belirtti. 
 
AÇIKLAMA IRKÇILARI GÜÇLENDİRİYOR
 
ALMANYA'NIN Bielefeld şehrinde faaliyet gösteren camilerin ve İslami kuruluşların çatı derneği BIG Baskanı Cemil Şahinöz, Seehofer'in sözlerini değerlendirdi. Şahinöz, "Cami saldırılarının arttığı şu günlerde, Müslümanları kucaklamak ve onlara sahip çıkmak yerine, böyle bir açıklama yapmak, sadece ırkçıları güçlendiriyor" dedi
 
 
BİRİ BİTMEDEN İKİNCİSİNİ BAŞLATTI,DAHA SONRA DA,YANLIŞ ANLAŞILMA, DİYEREK,MÜSLÜMANLARLA DA SIKI DİALOG İÇİNDE OLMALIYIZ" DEDİ.
 
İÇİŞLERİ Bakanı Horst Seehofer,"Islam Almanya'ya ait değil",sözü üzerine baslayan tartışma daha bitmeden ikincisini baslattı. Almanya'nın sınır kontrollerinin sıkılaştırılmasını talep eden Seehofer, Schengen Antlaşması'nın askıya alınması gereğini savundu. Seehofer bu talebine AB'nin dıs sınırlarını kontrol edemediği gerekçesini sundu.
* * * 
 BasınaYansıyanlar.
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE