Ana Sayfa  /  Gündem  /  Alman İsihparatı"teşekkür etmeli"
  • Facebook da Paylaş
Alman İsihparatı"teşekkür etmeli"
  • 24-09-2018
  • 0 yorum

DİTİB'DEN ALMAN İSTİHPARAT SERVİSİNE,ÇAĞRIDA BULUNUDU.

"DİTİB'NE TEŞEKKÜR ETMENİZ GEREKİR" DENİLDİ.

Alman istihbaratına çağrı; "DİTİB’e ancak teşekkür etmelisiniz." dedi.

 ALMANYA'YA,2.CİHAN HARBİNDEN   SONRA,DAVET ÜZERİNE GELENLERIN...

ALMANYA'YA (DAVET EDİLEN)60'lı yıllarda göç eden Türkler,dini vecibele rini yerine getirmek için bodrum katlarında daireler kiralayıp mescide çevirdi.

YILLARCA,BINALARIN İŞE YARAMAZ ,KÜFLÜ BODRUM KATLARINI VE DEPOLARI ONARIL MIŞ,İBADET YAPILAN,MESCİT HALINE GETİRİLMIŞTI.

ALMANYA'NIN HER YERİNDE,HÂLÂ DA BU GİBİ MESCİDLERİ GÖRMEK MÜMKÜNDÜ.

"Ardından binalar satın alınıp camiler oluşturuldu. Bu camilerin sayısı 135'i bulduğunda, 5 Temmuz 1984 tarihinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) kuruldu." DİTİB bugün,dini, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri gerçekleştirmenin yanı sıra ülke genelindeki 960 camiyi koordine ediyor. DİTİB deyip geçmeyin."..

BU GİBİ KURULUŞLAR,HERKESE KAPISI AÇIK,DAİMA FAYDALI ,SOSYAL ,AHLAKÎ,DİNÎ BİR YUVA,OCAKTIR.

 BAYAN,KADINLARA YÖNELİK FAALİYETLERİMİZ...

"Almanya'daki Müslümanların yüzde 70'ine kucak açan en büyük sivil toplum kuruluşu. DİTİB bugün, dini eğitim ve din hizmet leri, danışma ve sosyal hizmetler, kültürel faaliyetler, dinler ve kültürler arası iletişim, kadınlara yönelik faaliyet ler, eğitim ve uyum hizmetleri, din ve toplum araştırma merkezi, hayır hizmetleri, cenaze nakil ve cenaze fonu, hac ve umre hizmetleri, basın ve yayın hizmetleri, gençlik ve sportif hizmetler alanında hizmet veriyor. 11 eyalet teşkilatı ile yapılanan DİTİB, çocuklara dini eğitim konusunda ders kitapları da yayımlıyor."

TEMELİ 2009'DA ATILMIŞTI

DİLLERE DESTAN BİR KÜLTÜR,İLİM,İRFAN MERKEZİ,KÖLN MERKEZ CAMİİ...

TÜRK-İSLÂM BİRLİĞİNİ PEKİŞTİRMEK...

"Radikalizmden uzak tutuyor DİTİB,Köln Merkez'de bir cami yaptı ki dillere destan.Temeli 2009'da atılan 17 bin metrekare kapalı alana sahip camide, bin 200 kişi aynı anda namaz kılabiliyor.Geçtiğimiz yıl haziran ayında ibadete açılan cami, minaresi ve modern yapısı ile Köln'e zenginlik katıyor. DİTİB'e sadece, din, cami ve imam organizasyonu yapan bir kuruluş olarak bakmak haksızlık olur. Avrupa'daki vatandaşlara yönelik yapılan en önemli hizmet, DİTİB'in yani Diyanet İşleri Türk- İslam Birliği'nin kurulmasıdır. Bu sayede, Avrupalı Türkler'in çocukları, aşırı radikal unsurların etkilerinden uzak tutulmuştur. Avrupa'daki devlet yönetimleri,bunu çok iyi bilmektedir. Dikkat edilirse Avrupa'da radikal unsurlar tarafından yapılan saldırıların hiç birinde, bugüne kadar Türklere rastlanmamıştır." 

"Dolayısıyla Almanya devletinin ve istihbaratının, sürekli eleştirmek ve mesnetsiz suçlamalar yöneltmek yerine, Almanya'nın, hatta Avrupa'nın asayişine, sosyal hayatına büyük olumlu katkı sağlayan DİTİB'e teşekkür etmesi gerekir. Toplumun refahı için çalısıyor DİTİB camileri ile imamlarını ne kadar incelerseniz inceleyin bir şey bulamayacaksınız. Sonuç olarak ödenen vergileri çarçur edeceksiniz. Neler bulacağınızı tek tek anlatayım. "

NAMAZ,İBADETLER,SOSYAL BARİŞ,DOSTÇA,YANYANA(BİRLİKTE) YAŞAMAYI SAĞLAR.

"..Namazlarda insanların sosyal barışa, kardeşliğe, adalete ve diğer din mensuplarına saygıya davet eden imamlar bulacak, hutbeler dinleyeceksiniz. Yüzbinlerce çocuğun kötü alışkanlıklardan cami derneklerinin faaliyetlerine katılarak uzak kaldığını göreceksiniz. Yasalara saygılı cemaat ile karşılaşacaksınız. Her türlü terör saldırısının ardından ırkçılığı, nefreti, düşmanlığı, terörü lanetleyen topluluk ile karşılaşacaksınız. Sığınmacılara kucak açmış cami ve cemaatler göreceksiniz. İnsanların manevi ve dini duyguları için sabah akşam çalışan kadrolar bulacaksınız.

     UZUN BİR KONUŞMA,ANCAK...

"Toplumun refahı, ihtiyaçları, sorunları, beklentileri için verilen konferans, seminer ve toplantılara tanık olacaksınız. Siz desteği kesseniz de yardımlaşma ile ayakta durabilecek, kendi yağında kavrulan dernekler ile yüz yüze geleceksiniz." şeklinde yapılan yazılı beyanatı,bütün basın organları değerlendirdi. 

* * * 

 CAMİ,KÜLTÜR MERKEZİ'NİN AÇILIŞINI,CUMHUR BAŞKANI,ERDOĞAN,ALMANYA  ZİYARETİNE GELDİĞNDE AÇACAKI,ALMAN MEDYASI'NIN HABERİNE GÖRE.

* * *

 SabahAvrupa,Cemil Alpay, Franffurt / Alican İlay-yhy,Münih.23.Eylül 2018

YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler
MAKALELER YAZARLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
HAVA DURUMU


RIZE

KÜNYE   I  REKLAM   I  İLETİŞİM   I  SİTENE EKLE